Skip to content Skip to footer

Czym są biopreparaty i jak działają?

Do sprzątania, usuwania nieprzyjemnych zapachów lub szkodliwych substancji zazwyczaj używamy chemicznych preparatów, które usuwając jeden związek chemiczny tworzą inny, nierzadko mający nawet gorszy wpływ na środowisko. Jest to zazwyczaj rozwiązanie drogie, a przecież tak naprawdę mało sensowne. Dlatego też coraz bardziej popularne stają się biopreparaty, które w naturalny sposób wiążą szkodliwe substancje i pozwalają zredukować ich ilość lub na przykład brzydki zapach, który towarzyszy ich obecności.

Czym są biopreparaty?

Biopreparaty, na przykład takie jak preparat biozym, to aktywne substancje biologiczne, które usprawniają działanie przydomowych przepompowni ścieków. Do ich głównych zadań należy likwidowanie przykrej woni i niszczenie chorobotwórczych bakterii. Jakie bakterie mogą zlikwidować? Aby podkreślić skuteczność preparatów biozym wymienimy te najbardziej popularne, znane niemal wszystkim – są to na przykład bakterie salmonelli czy Coli. Dodatkowo biopreparaty są używane po to, by rozkładać tłuszcze i udrażniać przewody kanalizacyjne, chroniąc jednocześnie całą instalację przed działaniem szkodliwych substancji.

Biozym – http://sklepekozet.pl/pl/c/Biozym/48 i inne tego typu preparaty mogą wykonywać swoje zadania dzięki temu, że wykazują bardzo wysoką odporność na większość szkodliwych czynników. Niestraszne im duże zmiany temperatury ani działanie detergentów i dzięki temu mogą spełniać swoje zadania. Dodatkowo, poza funkcjonalnością charakteryzują się również pozytywnym wpływem na środowisko. Można więc powiedzieć, że preparaty biozym w naturalny sposób pozbywają się tego, czym człowiek normalnie zanieczyszczałby środowisko.

Jak działa biozym?

Biopreparaty działają dzięki mikroorganizmom, które żywią się znajdującymi się w ściekach białkami, węglowodanami i tłuszczami. Aby stworzyć im ku temu dobre warunki trzeba w odpowiedni sposób stosować preparaty biozym, bo w niektórych wypadkach nieregularne lub po prostu nieumiejętne ich stosowanie obniża skuteczność bakterii, a z czasem nawet całkowicie ją hamuje. Dlatego też przed pierwszym zastosowaniem należy dokładnie przyjrzeć się zaleceniom wypisanym w instrukcji, bo nie są one trudne, a pomogą dobrze funkcjonować kupionemu preparatowi.

Biopreparaty stosowane w osadnikach gnilnych mają też dodatkowe zadanie, jakim jest znaczne zmniejszenie objętości ścieków. W jaki sposób mogą to zrobić? Oddzielają one osady od płynów, a dodatkowo pochłaniają ilość szkodliwych substancji rozkładając je zazwyczaj na prostsze związki. Wniosek? Nie warto kupować środków chemicznych, lepiej zainwestować w biopreparaty.