Skip to content Skip to footer

Smart zraszanie dobre dla ogrodu

Każdy kto buduje dom, zazwyczaj rozważa posiadanie dużego trawnika oraz ogrodu. Szczególnie jeśli jesteśmy amatorami spędzania czasu na wolnym powietrzu oraz ogrodnictwa, jest to bardzo dobry pomysł. Posiadanie dużych połaci przestrzeni zielonej wiąże się również z obowiązkami wobec niej. Najważniejszą rzeczą jest nawadnianie ogrodów i trawników. Bez tego nasz wymarzony zagajnik może nie przetrwać.

Jak nawadniać tereny zielone?

Nawadnianie roślin ogrodowych oraz trawników jest bardzo szeroką tematyką. Samo nawadnianie ogrodów zależy od roślin jakie w nim rosną. W przypadku trawników musimy uwzględnić zarówno gatunek lub gatunki trawy oraz rodzaj gruntu na jakim ten trawnik rośnie (w zależności od gruntu, trawnik potrzebuje więcej lub mniej wody). Ważna jest również metoda, za pomocą której będziemy nawadniać. Ogólnie możemy wyróżnić trzy główne metody, które różną się stopniem naszego zaangażowania:

– metoda „z ręki”;
– zraszacze do trawy włączane lub wyłączane przez nas;
– automatyczne systemy nawadniania trawników i ogrodów,

Biorąc pod uwagę, że każdy chciałby mieć duży ogród, warto na początku poddać w wątpliwość sens zraszania ręcznego. Proces ten jest długotrwały i wymaga naszego dużego zaangażowania. Nie wszyscy i nie zawsze mają jednak na to czas. Warto pomyśleć o czymś bardziej wygodnym, zanim opieka nad ogrodem nam zbrzydnie. Takimi wygodniejszymi rozwiązaniami są zraszacze do trawy podłączone do instalacji wodnej i „odpalane” ręcznie oraz systemy automatyczne. Nad tymi ostatnimi warto jest się pochylić.

Automatyczne systemy zraszaczy

System automatyczny niekoniecznie będzie wygodny tylko dla nas. Rośliny zapewne również szybko docenią jego zalety. Odpowiednio zaplanowany i skonfigurowany system, będzie w stanie nawodnić nam ogród i trawnik. Nawadnianie to będzie się odbywało niezależnie od tego czy jesteśmy w domu czy nie. Szczególnie istotne jest to podczas wakacyjnych wyjazdów, kiedy również potrzeba nawadniania jest największa. O systemie takim warto pomyśleć jeśli planujemy w naszym ogrodzie rośliny szczególnie wrażliwe na zaburzenia wilgotności.

Z czego zbudowane są automatyczne systemy nawadniania trawników i ogrodów?

Wraz z popularyzacją elektroniki oraz automatyzacji wielu czynności, które normalnie wykonywali ludzie (patrz sprzątanie), wkroczyła również ona do ogrodów. „Smart zraszanie” to nie fantastyka naukowa, ale rzeczywistość. Składają się na „smart zraszanie” następujące elementy:

– jednostka centralna;
– czujniki : wilgoci, nasłonecznienia;
– przewody;
– elektrozawory;
– przepływomierze;
– zraszacze;
– pompy wody;