Bardzo często bywa, że zawód ten jest przekazywany z pokolenia na pokolenie,a tradycja jego wykonywania w danej rodzinie sięga czasem nawet kilkudziesięciu lat. Ojcowie przekazują synom swoją wiedzę i doświadczenie, przygotowując do samodzielnej pracy i wyzwań zawodowych. Warto jednak zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach, poza mądrościami przodków istotną rolę odgrywa technologia.
Zawód kominiarza
Wielu osobom może kojarzyć się z zamierzchłą przeszłością i przesądnym „łapaniem się za guziki”. Tymczasem zapotrzebowanie na usługi kominiarskie jest szalenie wysokie, a znalezienie doświadczonego fachowca wcale nie jest łatwe.
Ich usługi są szczególnie pożądane przez wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz ich administratorów. Odbiorcami oferty kominiarskiej są również często klienci indywidualni. Warto podkreślić, ze jakość wykonywanych usług może mieć znaczący wpływ na zdrowie i życie ludzkie, dlatego tak ważny jest w ich przypadku pełny profesjonalizm i wiedza.
Współczesne usługi kominiarskie
Usługi kominiarskie to przede wszystkim te najbardziej oczywiste, czyli czyszczenie, udrażnianie i uszczelnianie przewodów kominowych. To również specjalistyczne ekspertyzy, partycypowanie w odbiorach budynków, wystawianiu profesjonalnych opinii, kontrole szczelności instalacji,a także kamerowanie przewodów kominowych.
Dzięki tym ostatnim, polegającym na dotarciu kamerą tam, gdzie nie sięga ludzkie oko, kominiarze angażowani są do współpracy przez innych fachowców, na przykład z branży budowlanej. Wspierają swoimi umiejętnościami inspekcje kanałów ciepłowniczych, rury, instalacje i inne trudno dostępne miejsca.
Kamera inspekcyjna
Wszystko to dzięki kamerze inspekcyjnej, która pozwala na monitorowanie niedostępnego obszaru. Umieszczona na specjalnym, giętkim drążku, kamera inspekcyjna pozwala dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie sięga ludzkie oko. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, wyposażonych w różne dodatkowe funkcje, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Jest absolutnie niezbędna przy wykonywaniu ekspertyz związanych ze szczelnością i drożnością kominów.
Kamera inspekcyjna ułatwia również znacząco pracę związaną z montażem wkładów kominowych. Pozwala na wcześniejsze zlokalizowanie możliwych przeszkód i utrudnień, przykładowo zawężeń, gruzu lub wystających z konstrukcji komina prętów lub szyn.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Pascal Polska