Drukowanie sublimacyjne polega na nakładaniu atramentów sublimacyjnych na powierzchnię za pomocą prasy termicznej, aby zapewnić wymaganą kombinację ciepła, czasu i ciśnienia. Ta kombinacja powoduje przekształcanie tuszów ze stanu stałego w stan gazowy, umożliwiając im penetrację nadającej się do sublimacji powierzchni, w wyniku czego tworzy się stały, pełny obraz kolorowy. Kolor wnika w powierzchnię przedmiotu, dzięki czemu efekt jest trwały i odporny na zadrapania, w przeciwieństwie do innych metod drukowania, które jedynie drukują na powierzchni przedmiotu.
Jak powstają nadruki sublimacyjne?
Druk sublimacyjny barwnika jest zawsze wykonywany na przedmiotach pokrytych poliestrami, polimerami lub polimerami. W ten sposób powstają m.in popularne nadruki na tkaninach. W wysokich temperaturach stały barwnik zamienia się w gaz, a nie ciecz. Ta sama wysoka temperatura otwiera pory polimeru i pozwala na wejście gazu. Kiedy temperatura spada, pory zamykają się, a gaz powraca do stanu stałego. Staje się tym samym stałą częścią polimeru. Z tego powodu nie można wykonać sublimacji prawdziwego barwnika na naturalnych materiałach, takich jak na przykład stuprocentowa bawełna. Włókna naturalne i materiały niepowlekane nie mają odpowiednich porów.
Na czym mogą powstawać nadruki sublimacyjne?
Można drukować metodą sublimacji na szerokiej gamie elementów pod warunkiem, że ich powierzchnie nadają się do druku sublimacyjnego. Twarde przedmioty to specjalnie powlekane plakietki, znaki, podkładki, podstawki, płytki, kubki, metal i breloczki. Miękkie przedmioty to niemal każda tkanina poliestrowa, płótno, t-shirty, poduszki, samochodowe osłony przeciwsłoneczne, poszewki na poduszki i wiele więcej! Sublimacyjne nadruki na tkaninach poliestrowych sprawiają wrażenie stałego elementu, nie pękają, nie łuszczą się ani nie blakną.
Zaletą druku sublimacyjnego jest to, że efekty są długotrwałe. Druk na tkaninach staje się tym samym integralną częścią samego podłoża.
Na czym nie mogą powstawać nadruki sublimacyjne?
Ponieważ druk sublimacyjny barwnika jest zawsze wykonywany na elementach poliestrowych, polimerowych lub powlekanych polimerem z powodów wymienionych powyżej, druk na tkaninach bawełnianych nie jest trwały. Możliwy jest nadruk sublimacyjny tkaniny bawełnianej, ale obraz zostanie wyprany w ciągu kilku prań. Nieodpowiednie do drukowania sublimacyjnego są również takie elementy, które chociaż mają powłokę poliestrową lub polimerową, nie są w stanie wytrzymać temperatur wymaganych do drukowania sublimacyjnego barwnika.