Skok ze spadochronem w tandemie z instruktorem to za mało? Wbrew pozorem samodzielność w tej dyscyplinie nie jest nieosiągalna jeśli ma się trochę zapału. Samodzielne skoki spadochronowe są możliwe jednak dopiero po zdobyciu odpowiednich uprawnień. To jednak nie tylko teoria, a naukę odpowiednich umiejętności najlepiej zacząć na kursie spadochronowym.
Kto może zacząć przygodę ze skakaniem?
Skoki spadochronowe, zarówno te w tandemie, jak i te samodzielne nie wymagają jakiejś niesamowitej sprawności fizyczne. Skakać może niemal każda umiarkowanie sprawna osoba, trzeba jednak wiedzieć, że przeszkodą może być zbyt duża waga. Ze względów bezpieczeństwa do skoków nie dopuszcza się często osób o wadze przekraczającej 100 kg.
Przeciwwskazaniem do uprawiania skoków spadochronowych mogą być jednak niektóre schorzenia. Ze względu na charakterystykę tego sportu bezwzględnie nie mogą go uprawiać osoby chore na epilepsję, oraz cierpiący na nadmierną łamliwość kości. Uważać też powinny osoby cierpiące na choroby serca, układu krążenia i układu oddechowego. Takie osoby przed skokiem powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Jak wygląda droga do samodzielnych skoków?
Skok w tandemie z instruktorem nie wymaga specjalnych zabiegów, ani szkoleń. W ramach takiego skoku, tuż przed wylotem, każdorazowo odbywa się krótkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa. Samodzielne skoki to już jednak nie przelewki, mogą je uprawiać jedynie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, w tym przypadku Świadectwa Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego.
Zdobycie takiej licencji wymaga jednak pewnych poświęceń. Konieczny jest kurs spadochronowy, odpowiednia suma czasu spędzonego podczas swobodnego spadania, a na samym końcu pozytywnie zdany egzamin potwierdzający wiedzę i umiejętności.
Dwa rodzaje kursów spadochronowych
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że do zdobycia licencji skoczka spadochronowego można wybrać jedna z dwóch dróg. Tradycyjny kurs spadochronowy, z mnóstwem czasu podczas zajęć teoretycznych i ćwiczeń na sucho, poprzedzające sporą liczbę (najczęściej 60 do 100) skoków z instruktorem.
Jest też droga alternatywna, kurs spadochronowy AFF czyli przyspieszoną naukę swobodnego spadania. Taki kurs często już po kilkunastu skokach pozwala na samodzielne wykonywanie skoków. Wszystko dzięki innowacyjnej metodzie, w której większość nauki odbywa się w locie, a przy pierwszych skokach nad adeptem czuwa aż dwóch instruktorów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.