Skip to content Skip to footer

Leczenie wad zgryzu u dzieci

Wady zgryzu to różnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania i budowy narządów jamy ustnej. W zależności od rodzaju wady powodują one przeróżne komplikacje i trudności w codziennym życiu. Niestety wady zgryzu coraz częściej dotyczą dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Bardzo ważne jest, aby leczenie wad zgryzu u dzieci rozpocząć jak najwcześniej. W tym celu należy odwiedzić specjalistę z dziedziny ortodoncji dziecięcej.

Najczęstsze wady zgryzu u dzieci

Według badań wady zgryzu występują nawet u 60% dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Mogą być to zarówno wady wrodzone jak i nabyte. Do najczęstszych przyczyn powstawania wad nabytych należą niekorzystne przyzwyczajenia, urazy oraz usuwanie zębów mlecznych. Wadom nabytym można więc w pewnym stopniu zapobiec poprzez uczenie prawidłowych nawyków.

Sposoby leczenia wad zgryzu u dzieci i młodzieży

Najczęściej w leczeniu wad u dzieci sprawdzają się aparaty ortodontyczne ściągane. W niewielu przypadkach konieczne jest nakładanie aparatów stałych na zęby mleczne. Ważna jest jak najszybsza konsultacja z ortodontą dziecięcym i ustalenie sposobu oraz etapów leczenia wady u dziecka. Może się zdarzyć, że pomimo leczenia wad zgryzu zębów mlecznych, zęby stałe również nie będą proste. Wówczas konieczne będzie dalsze leczenie aparatem stałym. Pocieszający jest fakt, ze obecnie ortodonci są w stanie wyleczyć nawet ciężkie wady zgryzu u ludzi już dorosłych.

Dobry ortodonta w poznaniu?

W mieście znaleźć można szeroką ofertę ortodonta dziecięcy Poznań i aparaty ortodontyczne Poznań. W mieście znajduje się wiele dobrych klinik i gabinetów ortodontycznych, również ortodontów dziecięcych. W celu znalezienia dobrego lekarza dla swojego dziecka warto wyszukać hasło ortodonta dziecięcy Poznań w internecie. W bazie lekarzy i na publicznych forach znaleźć można wiele przydatnych opinii i rekomendacji, które pozwolą wybrać jaki będzie najlepszy ortodonta w Poznaniu. Jeśli chodzi o dostępne na poznańskim rynku aparaty ortodontyczne, oferta z pewnością jest pełna i obejmuje wszystkie aparaty ortodontyczne Poznań.

Wady zgryzu u dzieci występują niestety coraz częściej. Często są one przyczyną genetyki i nie mamy na nie żadnego wpływu. Czasem jednak wady mogą zostać nabyte przez dzieci w skutek nieprawidłowych przyzwyczajeń czy urazów mechanicznych. Warto więc kontrolować stan uzębienia naszych dzieci i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości szybko zareagować. Wizyta u ortodonty dziecięcego jest wówczas konieczna i daje duże szanse na szybkie skorygowanie wady.