Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę wybierając alkomat?

W Polsce jak i zresztą na całym świecie alkomaty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i coraz więcej osób korzysta na co dzień z tych przydatnych urządzeń. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę podczas wyboru idealnego alkomatu na użytek własny.

Co warto wiedzieć

W przypadku alkotestów najważniejszym elementem jest oczywiście rodzaj zastosowanego czujnika, ale pamiętać należy również i o tym, aby zwracać swoją uwagę także na wiele innych parametrów. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ale olbrzymie znaczenie ma na przykład wielkość samego czujnika. Ogólnie panuje zasada, że im mniejszy czujnik, tym mniej dokładne podawane są wyniki. Na gorsze wyniki ma oczywiście wpływ analiza zdecydowanie mniejszej próbki powietrza. Korzystając z alkomatów, które mają stosunkowo niewielkie czujniki warto sprawdzić w specyfikacji danego urządzenia, jaki jest zakres błędu. Jak łatwo się domyśleć im zakres błędu jest większy, tym nasze urządzenie będzie pokazywać gorsze wyniki.

Jaki tryb pracy

Profesjonalny alkomat może pracować tak naprawdę w dwóch zupełnie różnych trybach. Pierwszy z nich to tryb aktywny, który wymaga aktywnego udziału badanej osoby. W tym trybie, aby sprawdzić poziom alkoholu należy nabrać powietrza i bardzo mocno dmuchać przez kilka sekund w specjalny ustnik. W metodzie tej pobierana jest bardzo duża ilość próbki, dzięki czemu wyniki są bardzo dokładne. Istnieje również drugi tryb – pasywny. W tym konkretnym przypadku wystarczy jedynie zbliżyć się z urządzeniem do ust badanego. Automaty tego typu na podstawie niewielkiej próbki, dokładnie sprawdzają czy w wydmuchiwanym powietrzu znajdują się ślady alkoholu. Wyniki podawane są jednak bez określenie wartości stężenia.

Ilość pomiarów

Porządne alkotesty powinny posiadać również precyzyjny czujnik przepływu powietrza. Pamiętać należy również i o tym, że każde urządzenie po przeprowadzeniu określonej liczby badań po prostu zużywa się. Są również alkomaty, które rozregulują się automatycznie, przez co wskazują błędne wyniki. Przed zakupem danego sprzętu warto dokładnie sprawdzić ile razy będzie można przeprowadzić badania, przed wymianą czujnika albo przed koniecznością kalibracji sprzętu. Oczywiście im dłuższa żywotność tym lepiej dla nas, zwłaszcza jak weźmiemy pod uwagę aspekty ekonomiczne. Kalibrację alkomatów przeprowadza w wielu przypadkach niestety sklep, dlatego też może okazać się to bardzo dużą niedogodnością. Co gorsze zazwyczaj jest to usługa dodatkowo płatna.