Skip to content Skip to footer

Żeby przystanek służył jak najdłużej

Wiele obiektów miejskich musi co pewien czas przechodzić gruntowne remonty z powodu regularnego użytkowania, jak też mniej lub bardziej sporadycznych aktów wandalizmu. Jednymi z takich obiektów są przystanki. Czy można jakoś uniknąć ciągłych wydatków na ich remontowanie? W niektórych miastach walkę z niszczeniem tego typu architektury ułatwiają instalowane kamery, w innych montowane są bardziej trwałe rozwiązania, np. wykonane z aluminium wiaty przystankowe.

Jak bardzo dobrze dobrana wiata podnosi trwałość przystanku?


Przeciętny przystanek autobusowy w przestrzeni miejskiej składa się z wiaty oraz przynajmniej jednej ściany (może być ich więcej, nawet cztery, choć ta ostatnia liczba pojawia się rzadko). Trudno się nie domyślić, że to właśnie dobrej jakości wiata może znacznie poprawić trwałość konstrukcji przystankowej. Coraz częściej rezygnuje się z praktykowanych dotychczas surowych blaszanych wiat, które były podatne dosłownie na wszystko, więc przystanki musiały być remontowane czasem nawet raz na rok. Nowoczesne materiały, m.in. aluminium bądź szkło hartowane, sprawdzają się o wiele lepiej.

Duży asortyment wiat przystankowych


Wykonane z wymienionych materiałów wiaty przystankowe są nie tylko o wiele bardziej odporne na warunki atmosferyczne czy wybryki wandali, ale też dużo bardziej estetyczne. Na pewno każdy kojarzy atrakcyjny widok na ulicę, która niedawno została wyposażona w zupełnie inne niż dotychczas obiekty tego typu. Niejednokrotnie są to małe dzieła architektury, zwłaszcza jeśli dodatkowo posiadają różne niezbędne akcesoria. Obecnie wyjątkową urodą charakteryzują się wiaty aluminiowe. Ich rozpoznawalny połysk i duża lekkość pozwalają ubarwić szarą rzeczywistość ulicy. Dzięki temu obserwuje się większe zainteresowanie oczekiwaniem na przystankach, a nie np. gdzieś obok czy w pobliskim sklepie.

Czy wiata wymaga konserwacji?


Jeśli wiata będzie jedną z nowoczesnych, trwałych konstrukcji, nie będzie wymagała konserwowania tak jak dotychczas używane wiaty. Nie można jednak powiedzieć, że nie jest to w ogóle konieczne. W przypadku wielu rodzajów stosowanych dzisiaj wiat należy wybrać dobrą farbę gwarantującą ochronę przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Niektórych wiat nie maluje się, zwłaszcza, kiedy są zrobione ze szkła hartowanego. Sporadyczne czyszczenie powierzchni (może być wykonywane seryjnie dla wszystkich przystanków w obrębie) gwarantuje usunięcie ewentualnych zabrudzeń lub wyniku działalności miejscowych „artystów” (np. dzieci malujących po ścianach przystanków).

Źródło: https://www.tejbrant.pl/pl/produkty/wiaty-przystankowe/