Druk sublimacyjny zdobywa ostatnio coraz większą popularność. Metoda ta polega na wykonaniu na specjalnym papierze projektu graficznego a następnie przetransferowaniu ich na produkt za pomocą ciepła emitowanego przez drukarkę sublimacyjną. Metoda ta ma wiele zalet, ale niektórzy boją się jej stosować z uwagi na krążące o niej mity…
Zalety druku sublimacyjnego
Na początek warto jednak powiedzieć słowo o zaletach tej metody. Otóż przede wszystkim dla każdego przedsiębiorcy związanego zawodowo z sektorem druku na pewno liczyć się będzie to, że metoda ta wymaga relatywni bardzo niskich nakładów finansowych. Co więcej ta metoda jest bardzo prosta w użytkowaniu.
Z kolei osoby korzystające z druku na pewno docenią to,że taki nadruk sublimacyjny jest bardzo trwały. Przykładowo tkaniny można prać i prasować i nic się z nimi nie dzieje!
Skoro nadruk sublimacyjny cechują takie zalety, to jakie mity powodują nie korzystanie z niego?
Mit pierwszy – druk sublimacyjny nadaje się tylko do powierzchni białych
Niestety wiele osób żyje w przekonaniu, że nadruk sublimacyjny można wykonać tylko na białych produktach. Skąd wzięło się takie przekonanie? Otóż z niezrozumienia pewnej właściwości druku sublimacyjnego. Mianowicie niestety nie można za jego pomocą nadrukować barwy białej. Jeśli na projekcie mamy gdzieś biel, to zamiast niej na produkcie otrzymamy po prostu kolor produktu.
Jak zatem widać, nie oznacza to, że już w ogóle mamy nie drukować na innych barwach niż biel. Po prostu jeśli chcemy mieć biel na produkcie, to produkt musi być tej barwy. Nic nas jednak nie powstrzymuje przed wykonaniem barwnej grafiki np. niebiesko – żółtego loga na czarnym kubku!
Mit drugi – nadruk za pomocą transferu ciepła nadaje się tylko do sztucznych tkanin
To także zupełnie nie jest prawdą. Przede wszystkim bowiem trzeba powiedzieć, że generalnie technika ta wykorzystuje wysoką temperaturę, zatem wszelkie tkaniny, które niszczą się przy niej, także nie mogą być wykorzystane. Niemniej jednak spokojnie sublimacja może być zastosowana np. na koszulkach z poliestrem i bawełną. Ponadto także naturalne materiały jak ceramika mogą być po prostu pokryte specjalną powłoką poliestrową, na której możemy nadrukować nasz wzór.