Ludzie od dawna fascynowali się powietrzem. Konstruowali specjalne urządzenia, które miały za zadanie udźwignąć ciężar ludzkiego ciała, pozwalające dotknąć chmur. Teraz jest to osiągalne praktycznie dla każdego chętnego. Skoki z 4000 metrów nad ziemią, czyli 60 sekund swobodnego spadania są w zasięgu tych, którzy zdecydują się odbyć kurs spadochronowy. Jak się do tego zabrać?
Wymogi formalne – czy to sport dla każdego?
Od kandydata na skoczka-ucznia oczekuje się dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Aktualnie, nie jest wymagane odbywanie badań lotniczych, wystarczy podpisanie stosownego oświadczenia o dobrym stanie zdrowia. Do kursu można przystąpić już w wieku 16 lat, jednak osoby niepełnoletnie muszą przedstawić dodatkowo pisemną zgodę obojga rodziców lub opiekunów prawnych. Chociaż nie ma górniej granicy wieku, ze względów sprzętowych, stosowany jest limit dopuszczalnej wagi – 110 kg.
Jak wygląda kurs?
Kurs AFF, bo taką nazwę nosi najczęściej wybierana metoda szkolenia skoczków spadochronowych, dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Jeśli wybieramy szkolenie w trybie weekendowym, to właśnie w piątek wieczór rozpoczniemy naukę począwszy od poznania budowy spadochronu, wyposażenia skoczka, metod sterowania spadochronem czy procedur awaryjnych. Aby móc przejść dalej, konieczne jest zdanie testu z tej części kursu.
Praktyka, obejmuje ćwiczenia na przyrządach naziemnych i dotyczy pozycji jakie należy przyjmować w locie. Prowadzone są również zajęcia z otwierania spadochronu. Po takim wstępie, następuje to, na co najbardziej czekają kursanci, czyi pierwszy skok. Dla bezpieczeństwa odbywa się on w asyście dwóch instruktorów. Dopiero po jednym – dwóch skokach, gdy nie ma uwag odnośnie naszej techniki, możliwy jest skok z jednym tylko instruktorem.
Zaliczony kurs spadochronowy – co dalej?
Po zakończeniu szkolenia, nadal posiadamy status skoczka-ucznia. Skoki możemy już wykonywać samodzielnie, lecz czuwa nad nimi instruktor, który min. zatwierdza wybór sprzętu.. Jeśli chcemy mieć nieograniczoną swobodę skoków, po tym, gdy naliczymy na swoim koncie 50, możemy zdawać egzamin certyfikowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Otrzymany dokument stwierdza całkowitą samodzielność skoczka spadochronowego.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy