Skip to content Skip to footer

Wybór najlepszego węgla

Obecnie rynek opału jest tak bardzo rozbudowany, że właściciele domków jednorodzinnych w okresie zimowym mają spore trudności z wyborem najlepszego opału do swoich domów. Mają do dyspozycji bowiem lokalny skład węgla, coraz liczniejsze sklepy internetowe oraz węgiel sprowadzany zza granicy. Jakie rozwiązanie jest najbardziej korzystne?

Skład węgla

Skład węgla jest miejscem, gdzie co prawda ciężko kupić węgiel w workach – raczej sprzedaje się go „na wagę” – ale jednocześnie można każdy rodzaj opału przed zakupem sprawdzić i obejrzeć. Wybierając najlepszy skład, warto rozejrzeć się za takim, który dysponuje zadaszeniem. Węgiel bowiem ma spore skłonności do pochłaniania wody, co oznacza, że w przypadku długotrwałych opadów będzie on bardzo zawilgocony. Nie dość, że utrudnia to palenie w piecu, to jeszcze bardzo zwiększa jego wagę.

W składach opału można znaleźć rożne rodzaje węgla, takie jak koks, węgiel kamienny i brunatny – oczywiście o rożnej gramaturze.

Sklepy internetowe

W sklepach internetowych znaleźć można głównie węgiel w workach. Koks w workach czy węgiel kamienny można co prawda w sieci kupić znacznie taniej, niż w składach stacjonarnych, ale do kwoty zamówienia należy doliczyć koszt wysyłki. Z reguły jest to kwota od stu do dwustu złotych – na pewno nie jest to suma, którą można zbagatelizować.

Węgiel kamienny, groszek czy koks w workach mają ogromną zaletę – rozładować z palety i zapakować je do domu można w łatwy i, co ważne, czysty sposób. Węgiel w workach dostępny jest także w wielu marketach, zwłaszcza budowlanych.

Kupno paczkowanego węgla daje możliwość zakupu po jednym worku każdego gatunku. Daje to właścicielowi pieca możliwość przetestowania każdego rodzaju opału i zakupu tego, który najlepiej spełnia jego oczekiwania.

Węgiel z za granicy

W sieci znaleźć można także oferty sprzedaży węgla z Czech czy zza granicy. Do takich ofert należy jednak podejść z dużą dozą ostrożności, bowiem taki opał z reguły jest o wiele niższej jakości, niż ten oferowany w kraju.

Mimo tego, że węgiel od południowych i wschodnich sąsiadów charakteryzuje się naprawdę niską ceną, to jego wartość kaloryczna bywa naprawdę znikoma. Dodatkowo często bywa to opał niesortowany, co oznacza, że można w nim znaleźć także zwyczajne kamienie. Różnicę między zagranicznym, a polskim węglem widać już na pierwszy rzut oka. Temu sprowadzanemu czasem bliżej jest do węgla brunatnego, niż kamiennego. A węgiel brunatny z pewnością nie jest paliwem wartym uwagi, jeśli chodzi o piece domowe. Z reguły wykorzystuje się go jedynie w zakładach przemysłowych.

Szukając opału w lokalnych składach, warto poprosić o certyfikat mówiący o pochodzeniu oferowanego węgla. Czasem właściciele składów wprowadzają klientów w błąd, oferując sprowadzany węgiel jako polski opał o wysokiej kaloryczności.

Źródło tekstu http://www.alpari.com.pl/