Skip to content Skip to footer

Numizmatyka – hobby dla każdego

Numizmatyka to jedno z najstarszych hobby na świecie. Samo zbieranie monet stanowi niebywałą atrakcję. Dobrze, gdy można to hobby połączyć z zarabianiem pieniędzy. Sama numizmatyka jest w sobie fascynująca. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, o czym poniżej.

Monety można podzielić na kilka kategorii. Najpopularniejsze są monety kolekcjonerskie. W naszym kraju emitowane są co jakiś czas w seriach przez Narodowy Bank Polski. Monety kolekcjonerskie można nabyć w jednym spośród 16 oddziałów Narodowego Banku Polskiego. Najczęściej monety kolekcjonerskie wydawane są na specjalne okazje. W związku z tym, że na rynku znajduje się stosunkowo niewielka ilość monet kolekcjonerskich, osiągają one bardzo wysokie sumy.

Rzecz jasno na polskim rynku daleko do cen osiąganych zza oceanem. Srebrna dolarówka z 1794 roku była sprzedana za ponad milion dolarów w 1995 roku. Oczywiście na polskim rynku numizmatycznym również nie brak wyjątkowych okazji. Do wyjątkowych okazów zaliczymy monety pochodzące z serii Fryderyka Chopina. Już teraz osoby, które kupiły je kilkanaście lat temu, sporo na tym zyskały.

Nieco inaczej jest w przypadku monet bulionowych. Te nie posiadają wartości nominalnej. To dobry wybór dla tych, którzy chcą inwestować w złoto. Wartość monety odzwierciedla zawartość szlachetnego kruszcu w niej. W związku z tym cena monety bulionowej uzależniona jest od ceny kruszców szlachetnych na światowych rynkach.

Monety kolekcjonerskie również posiadają w sobie metale szlachetne. Najczęściej emitowane są w niewielkich ilościach. Wyróżnia je matowe tło. Na sporej wartości zyskują te monety, które posiadają specjalne dodatki jak na przykład bursztyn czy perły. Numizmatyka nie jest hobby zarezerwowanym dla inwestorów z dużym portfelem. Praktycznie każdy może zacząć inwestować w monety. Na początku można zacząć od kolekcjonowania monet obiegowych.

Na początku można również skupować monety emitowane przez Narodowy Bank Polski. dopiero z czasem można zacząć inwestować na giełdzie wtórnej. Znajdziemy tam monety okolicznościowe oraz kolekcjonerskie. Dzisiaj nie zobaczymy już jednak takich kolejek jak kiedyś. W latach 90-tych monety okolicznościowe wysprzedawano niemal natychmiast. Dzisiaj numizmatyka nie cieszy się już taką popularnością. Z drugiej jednak strony obecnie mamy do czynienia z hossą na rynku numizmatycznym. W rezultacie coraz więcej inwestorów przenosi się z gry na giełdzie na numizmatykę. Z czasem przy odrobinie wytrwałości każdy z nas może stać się specjalistą w tej dziedzinie.

Źródło: http://www.coinart.pl/skup.php