Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o palarniach?

Coraz częściej można dzisiaj spotkać specjalne pomieszczenia dla palących. Gdzie są one najbardziej przydatne? Czym cechują się dobre palarnie? Jakie są ich najważniejsze zadania?

Gdzie są potrzebne palarnie?

Na pewno jednym z miejsc, w których nie może zabraknąć palarnie, jest zakład pracy. Oczywistością jest, że generalnie w budynkach jakichkolwiek zakładów pracy obowiązuje zawsze zakaz palenia. Dlatego też, palacze mają bardzo duży kłopot z tym, gdzie zapalić. Teoretycznie, mogliby wychodzić na zewnątrz, jednakże dla pracujących w dużych budynkach wiąże się to czasem ze stratą dużej ilości czasu. Zwłaszcza, że zakaz palenia może obowiązywać na całym terenie zakładu pracy. Dlatego właśnie, coraz częściej w budynkach zakładów pracy pojawiają się specjalne pomieszczenia dla palących.

Ponadto, obecność palarni jest absolutnie niezbędna w różnego rodzaju lokalach. Mowa tutaj o klubach, pubach, a nawet niektórych restauracjach. Niewątpliwie, zorganizowanie pomieszczeń dla palących leży w interesie lokali. Rzecz w tym, iż jeśli nie umożliwią one klientom palenia, to wielu z nich po prostu będzie wybierało inne lokale.

Wygodne, wentylowane pomieszczenia

Cechą dobrych palarni jest bardzo skuteczna wentylacja. Jest ona istotna zarówno ze względu na osoby niepalące znajdujące się poza palarniami, jak i ze względu na palaczy. Jeśli chodzi o niepalących, są oni narażeni na kontakt z dymem tytoniowym, jeśli w pomieszczeniach dla palących nie ma dobrej wentylacji. Dym musi bowiem w jakiś sposób wydostać się z palarni. Jeśli nie ulatuje do wentylacji, to pojawia się w pomieszczeniach znajdujących się poza palarniami.

Czym są wiaty dla palących?

Niewątpliwie, warto w tym miejscu wspomnieć również o wiatach dla palących. Są to również swego rodzaju palarnie, które jednak są dosyć specyficzne. Rzecz w tym, iż wiaty przystankowe nie są zamykane. Dlatego też, nie powstrzymują one rozprzestrzeniania się dymu tytoniowego. Jednakże, nie jest to zwykle potrzebne, gdyż najczęściej wiaty dla palących znajdują się poza budynkami.

Wiaty dla palących – https://www.tejbrant.pl/pl/produkty/palarnie/ pojawiają się często w pobliżu skupisk lokali nocnych, takich jak kluby czy puby. Znajdują się tam one po to, aby możliwe było spokojne odpalenie papierosa nawet jeśli pada czy wieje. Zadaniem wiat dla palących jest bowiem przede wszystkim zapewnienie palaczom komfortowej przestrzeni. Czasami posiadają one również jakieś filtry, które zapewniają szybsze rozchodzenie się dymu papierosowego. Filtry w tym przypadku również mają przede wszystkim być udogodnieniem dla palaczy.