Skip to content Skip to footer

Preparaty biologiczne do ścieków – jak działają?

Przydomowa oczyszczalnia, jeśli ma sprawnie funkcjonować i nie sprawiać właścicielom domu problemów, powinna być regularnie konserwowana. Jednym z zabiegów, które pomogą utrzymać ją w dobrym stanie, a przy okazji przyczynią się do sporych oszczędności w domowym budżecie, jest stosowanie tak zwanych biopreparatów. Czym są preparaty biologiczne i jak wpływają na funkcjonowanie szamba? Dlaczego warto je stosować i jakich efektów można się spodziewać po wlaniu biopreparatu do zbiornika ze ściekami? Wyjaśnimy, jak działają preparaty biologiczne do przydomowej oczyszczalni ścieków.

Biopreparaty – czym są i jak działają?

Biopreparaty to nic innego jak naturalna mieszanka bakterii i związków enzymatycznych, które w połączeniu przyspieszają rozkład resztek organicznych występujących w ściekach i w gnojownicy. Biopreparat ma efekty właściwie natychmiastowe – zaraz po dostarczeniu go do przydomowego szamba, w tym następują przemiany świadczące o silnym działaniu substancji biologicznej.

Jak działają preparaty biologiczne? Przede wszystkim powodują rozdzielanie się osadu od płynów, a tym samym zmniejszają objętość ścieków. Oprócz tego redukują także ilość toksyn obecnych w ściekach oraz udrażniają przewody kanalizacyjne. W efekcie szambo lepiej spełnia swoją funkcję, jest łatwiejsze w utrzymaniu i nie wymaga tak częstych konserwacji ani napraw. Zmniejsza się także koszt jego użytkowania – głównie za sprawą zmniejszonej objętości ścieków. Niewątpliwą zaletą działania preparatu biologicznego jest także likwidacja przykrego zapachu wydostającego się z szamba – dzięki biopreparatom właściciele domu ani ich sąsiedzi nie muszą znosić intensywnej woni ścieków w swoim otoczeniu.

Jak stosować preparaty biologiczne?

Biopreparaty mogą występować w różnej formie, najczęściej jest to proszek lub granulat, choć spotykane są także specyfiki w żelu. Wszystkie mają podobną zasadę działania, jednak może różnić się sposób ich stosowania. Dlatego też zawsze przed użyciem biopreparatu należy dokładnie zapoznać się z ulotką producenta i podstępować zgodnie z jego wskazówkami – tylko wtedy biopreparat zachowa swoje właściwości i będzie maksymalnie skuteczny.
Preparaty biologiczne mogą być umieszczane w muszli klozetowej lub bezpośrednio w zbiorniku ściekowym – zależy od zakupionego produktu. Wszystkie są stuprocentowo bezpieczne w użyciu. Likwidują toksyny w szambie i nieprzyjemny zapach, nie stanowiąc zagrożenia dla zdrowia ani ludzi, ani zwierząt, gdyż każdy zawarty w nich składnik jest pochodzenia naturalnego.