W dobie rosnącej świadomości dotyczącej ekologii i recyklingu, coraz istotniejsza staje się możliwość wielokrotnego używania opakowań, głównie w sektorze przemysłowym, gdzie przerób różnego rodzaju surowców jest na bardzo wysokim poziomie.
Ciągłe doskonalenie
Dlatego też wielu producentów i dostawców pracuje w trybie ciągłego doskonalenia, który dotyczy nie tylko procesów produkcyjnych i wydajności, ale również dotyka tematu opakowań i ich recyklingu.
Najpopularniejsze opakowania
Najpopularniejszą formą pakowania, stosowaną również w przemyśle jest w dalszym ciągu tektura. Oczywiście, jest to materiał, który łatwo można poddać recyklingowi, jednak zazwyczaj jest to materiał jednorazowy. Ponadto do wytworzenia tektury w dalszym ciągu używa się również drewna, a nie tylko makulatury.
Różnego rodzaju worki (o rozmiarach 25-50-100-800kg) są kolejną, jedną z popularniejszych form pakowania surowców, zwłaszcza sypkich (kasze, mąki, granulaty do przetwórstwa tworzyw sztucznych).
Recykling to podstawa
Coraz większą rolę odgrywają jednak opakowania wielokrotnego użytku. Do tego typu opakowań zaliczyć można w głównej mierze wszystkie materiały wykonane z tworzyw sztucznych – plastikowe tacki, skrzynki czy skrzyniopalety (np. skrzyniopalety na owoce). Ich konstrukcja zazwyczaj pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni, miejsc paletowych, ale także zapewnia odpowiednią wydajność.
Opakowania z tworzyw sztucznych mają wiele zalet – są znacznie wytrzymalsze od kartonowych odpowiedników, a więc posłużyć mogą nawet kilka lat. Podlegają recyklingowi – oczywiście w odpowiednich firmach, w których wytworzy się regranulat – przykładowo skrzyniopalety na jabłka po recyklingu może zostać wykorzystana w innej formie pakowania, ale też może trafić do gotowego wyrobu. Są proste w składowaniu zarówno z surowcami jak i bez nich – ich konstrukcje pozwalają na bezproblemowe składowanie w stosach czy na paletach poprzez wykorzystywanie standardowych rozmiarów, które idealnie dopasują się np. do palet typu EURO. Co do samych palet – coraz popularniejsze jest wykorzystywanie również palet z plastiku, które powoli wypierają palety EURO.
Jak łatwo zauważyć, opakowania w tradycyjnej formie stanowią wciąż duży odsetek stosowanych form pakowania surowców. Niemniej coraz popularniejsze jest wykorzystywanie tworzyw sztucznych, przeznaczonych na opakowania jak skrzyniopalety do jabłek, które będą wielokrotnego użytku ale też będzie można je później przetworzyć i ponownie wykorzystać.