Skip to content Skip to footer

Jak wybrać akcesoria myśliwskie?

„Pojedziemy na łów, na łów towarzyszu mój”. To najstarsza pieśń myśliwych pochodząca z XVII w. Jednak, żeby pojechać na łowy, trzeba mieć odpowiednie wyposażenie. Dotyczy to zarówno odzieży, jak i sprzętu.

Odzież myśliwska

Myśliwy to profesjonalista, który nie udaje się do lasu w jeansach lub dresach. Cechą charakterystyczną jego odzieży jest kolor zielony z wzorami moro. Dzięki temu znacznie lepiej wtopi się w naturalne środowisko lasu i będzie mniej zauważalny dla zwierzyny.

Czasami upolowanie zwierzyny wymaga wielkiej cierpliwości i oczekiwania przez długie godziny w różnych warunkach atmosferycznych. Odzież myśliwska powinna być:

• termoaktywna,
• wodoodporna,
• lekka,
• łatwa do utrzymania w czystości.

Każdy myśliwy powinien posiadać kurtkę, spodnie myśliwskie wyposażone w kieszenie na małe i większe akcesoria myśliwskie. Kurtka i spodnie nie powinny krępować swobody ruchów.

Do tego niezbędne są odpowiednie obuwie oraz nakrycie głowy chroniące przed czynnikami atmosferycznymi.

Myśliwskie akcesoria – broń

Jest ich wiele o różnym przeznaczeniu, ale najważniejszą rolę wśród nich jest broń. W zależności od zwierzyny łownej, najczęściej wybierane są:

• dubeltówki – broń śrutowa do polowania na małą zwierzynę,
• broń kulowa – do polowania na grubą zwierzynę.

Broń myśliwska wymaga odpowiednio dobranych naboi i akcesoriów do jej czyszczenia. Sprawą najważniejszą jest jednak jej odpowiednie zabezpieczenie. Służą do tego przede wszystkim różne akcesoria myśliwskie do samochodu. Podstawowym z nich jest pokrowiec na broń całkowicie zabezpieczający ją przed uszkodzeniami podczas transportu. Do tego niezbędny jest pojemnik na naboje.

Akcesoria myśliwskie do samochodu zabezpieczają cały osprzęt myśliwski przed uszkodzeniami mechanicznymi i negatywnym działaniem wstrząsów po nierównych drogach.

Myśliwskie akcesoria – inne niezbędne drobiazgi

Poza bronią amatorzy polowań muszą posiadać akcesoria myśliwskie niezbędne do udanych łowów. Wśród nich czołowe miejsce zajmuje lornetka, która umożliwia obserwowanie terenu łowieckiego i odpowiednio wcześniejsze wypatrzenie zwierzyny łownej. Lornetka wyposażona w noktowizor umożliwia polowania także po zmierzchu.

Każdy myśliwy powinien w swoim zestawie posiadać solidny nóż do oprawiania zwierzyny. Ze względów bezpieczeństwa musi być umieszczony w solidnym skórzanym pokrowcu.

Dobre przygotowanie do polowania sprawi, że w lesie nic myśliwego nie zaskoczy, a łowy będą udane.

Leave a comment