Stopień „jachtowy sternik morski” umożliwia nam samodzielną żeglugę na wodach śródlądowych oraz na wodach morskich na żaglówce mającej do 18m. Słowem – wielu żeglarzy w pewnym momencie swoich żeglarskich przygód decyduje się właśnie na zdobycie takiego patentu. Jak to zrobić? Czy potrzebny jest do tego kurs? Jak wybrać najlepszy kurs?
Jachtowy sternik morski – ogólne informacje
Przede wszystkim warto pokrótce powiedzieć, że choć kurs nie jest w zasadzie wymagany, to jednak ułatwia nam zdanie egzaminu. Teoretycznie wystarczy, że mamy ukończone 18 lat i 200 godzin na morzu, aby móc przystąpić do egzaminu na patent jachtowego sternika morskiego.
W praktyce jednak kurs pomoże nam w zdobyciu wymaganej wiedzy zarówno pod kątem praktyki, jak i teorii. Pozostaje jednak zasadnicze pytanie – jak wybrać dobry kurs? Która szkoła jest najlepsza?
Różne kursy, różne szkoły
Czy odpowiedź na powyższe pytania jest istotna? Tak, bowiem nie ma czegoś takiego, jak ogólny program kursu, który jest wymagany. Każdy żeglarz także wie, że w dużej mierze to, czego się nauczy zależy od załogi i od kapitana. W związku z tym, jeśli nie chcemy bez sensu wydać pieniędzy, to warto wybrać z uwagą kurs na jachtowego sternika morskiego.
Jak zaś wyglądają takie kursy? Standardowo jest to tydzień zajęć teoretycznych i praktycznych zakończonych egzaminem. Jednak różne szkoły oferują różne kursy. Przykładowo możemy znaleźć kursy dla doświadczonych żeglarzy obejmujące tylko kilka dni, kursy dla rodzin, szkolenia połączone z rejsami na morzu, kursy na Bałtyku, Morzu Śródziemnym itd.
Najlepsza szkoła dla żeglarza
Przejdźmy jednak do tego, jak wybrać najlepszą dla nas szkołę? Przede wszystkim musimy zdecydować, który z powyższych kursów najbardziej nam odpowiada. Dalej – sprawdźmy w jakich szkołach taki kurs jest. Następnie warto przejrzeć dość ogólne informacje w Internecie, opinie kursantów itp. Nie dostarczą nam one prawdy objawionej, jednak mogą stanowić naprawdę cenną wskazówkę, których szkół unikać. Oczywiście warto również podpytać znajomych.
Wyżej także wspomniane zostało, że to, jak dużą wiedzę i umiejętności będzie miał przyszły jachtowy sternik morski ma kapitan oraz załoga. Warto zatem wybrać się do szkół, porozmawiać wcześniej z kapitanami, podpytać, czy istnieje możliwość skomponowania własnej, doświadczonej załogi spośród przyjaciół i znajomych. Pamiętajmy także, że każdy uczy się w inny sposób- załoga i kapitan którzy jednemu świetnie pomogą, mogą być nieodpowiednie dla innej osoby. Wybierzmy także taką szkołę, która w pewien sposób pozwoli nam się sprawdzić.
Szkolenia na jachtowego sternika morskiego oferuje Agencja Żeglarska Kubryk