Skip to content Skip to footer

Jak wybrać przester gitarowy?

Efekty gitarowe, które najczęściej dostępne są w postaci popularnych kostek to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych przez gitarzystów do modyfikowania dźwięku gitary. Przester gitarowy, to efekt który znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu rodzajach muzyki, ale przede wszystkim w muzyce rockowej. Wybierając przester dla siebie warto pamiętać o tym jakie są jego rodzaje i czym się charakteryzują, tak by wybrać urządzenie najbardziej dopasowane do swojego stylu gry i wybranego gatunku muzycznego.

Rodzaje efektów typu przester

Efekty typu przester dzielą się na trzy główne rodzaje. W każdym z nich oczywiście mogą występować drobne różnice, a producenci niejednokrotnie dodają do swoich urządzeń unikalne możliwości, dzięki którym wyróżniają się one wśród wielu rodzajów kostek. Pierwszym, najbardziej popularnym jest efekt typu overdrive. Charakteryzuje się on brzmieniem w założeniu imitującym brzmienie jakie daje przesterowany, klasyczny wzmacniacz lampowy. Efekt typu distortion ma nieco inaczej ściętą amplitudą, przez co uzyskuje się bardzo ciężkie brzmienie. Z kolei efekt fuzz ma amplitudę ściętą w sposób powodujący, że dźwięk wchodzi i urywa się nagle i również zyskał sobie wielką grupę zwolenników. Warto wspomnieć, że określeniem przester gitarowy nazywa się czasami wyłącznie efekt typu overdrive, ale najczęściej wszystkie wspomniane rodzaje efektów.

Dla kogo jest efekt typu overdrive?

Przester gitarowy overdrive daje brzmienie, które uzyskiwane jest przez ścięcie amplitudy dźwięku, w taki sposób, że uzyskuje się fazę całkowicie płaską. Dzięki temu uzyskuje się specyficzny efekt, który ma naśladować (na co wskazuje nazwa) przesterowanie sygnału gitary jakie uzyskiwane było na wzmacniaczach lampowych. Przestery tego rodzaju uzyskały bardzo dużą popularność w różnych gatunkach muzycznych, ale najszerzej wykorzystywany jest przez gitarzystów rockowych i heavymetalowych. Taki efekt wprost idealnie nadaje się do grania partii solowych, aczkolwiek bardzo często wykorzystuje go również gitara rytmiczna.

Efekt distortion i fuzz

Efekt typu distortion daje charakterystyczne, mocno przesterowane i bardzo ciężkie brzmienie, które wykorzystywana bywa głównie w najcięższych odmianach muzyki rockowej. Efekt typu fuzz zyskał swego czasu ogromną popularność. Początkowo był uzyskiwany przez fizyczne uszkodzenie znajdującej się w mikrofonie membrany, w późniejszym okresie powstały urządzenia zmieniające amplitudę sygnału dźwiękowego, a więc zniekształcające go w sposób charakterystyczny dlatego efektu. Tego typu przesterowanie dźwięku gitary wykorzystywane jest bardzo szeroko w wielu gatunkach muzyki.

Warto wspomnieć również, że przestery dostępne są w wersji analogowej i cyfrowej. Te drugie bardzo często naśladują brzmienia charakterystyczne dla różnego rodzaju tradycyjnych wzmacniaczy, a nawet dla konkretnych wykonawców.

Leave a comment