W życiu każdy od czasu do czasu chciałby doświadczyć czegoś nowego i nietypowego, a także zaznać mocniejszych wrażeń. Takie pragnienie zaspokoić może na przykład kurs spadochronowy.
Dla kogo?
Kurs spadochronowy raczej nie zainteresuje fanów spokojnego odpoczynku, ale zachwyci osoby aktywne. Wszyscy ci, którzy lubią adrenalinę, sporty ekstremalne lub po prostu marzą o lataniu z pewnością odnajdą się na takim kursie. Może też zainteresować romantyków, którzy marzą o zobaczeniu ziemi z daleka i locie wśród chmur. Jest to także umiejętność cenna w niektórych grupach zawodowych – osoby marzące o karierze w służbach mundurowych lub firmach zajmujących się ochroną powinny rozważyć ukończenie kursu spadochronowego, ponieważ może im to ułatwić dalszy rozwój zawodowy. Poza tym, jeśli polubią skoki, to być może zdecydują się również na zostanie instruktorem skoków spadochronowych.
Jak wygląda kurs spadochronowy?
Kursy spadochronowe składają się z dwóch części – teoretycznej, która obejmuje kilka godzin przygotowania do skoku. Wówczas instruktor objaśnia między innymi jak prawidłowo utrzymywać pozycję lotu, zmieniać jego kierunek, lądować w wyznaczonym miejscu i wszelkich innych zasad bezpieczeństwa. Po części teoretycznej następuje praktyczna i wówczas już kursant skacze ze spadochronem. W ramach kursu należy wykonać kilka skoków pod okiem instruktorów, którzy na bieżąco dają wskazówki i znaki do skorygowania pozycji lotu, a także pomagają w sytuacjach awaryjnych, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo szkolącemu się. Kursy często kończone są certyfikatami, ale dopiero wykonanie odpowiedniej liczby skoków uprawnia do dalszego skakania bez instruktora i w innym ośrodku szkoleniowym – potrzebne jest Świadectwo Kwalifikacji lub licencja USPA.
Jak wybrać ośrodek szkolący?
Wybierając ośrodek, w którym będzie się wykonywało kurs należy zwrócić uwagę na to, by prowadził on zarówno część teoretyczną i praktyczną w rozsądnej liczbie godzin. Poza tym ważne jest, by ośrodek udostępniał własne spadochrony – taki zakup to spory wydatek, zwłaszcza, że niekoniecznie po zakończonym kursie będziemy kontynuować skakanie. Ważne są także wszelkie zaświadczenia i certyfikaty, które ośrodek wystawia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy