Nie musisz być fizykiem optycznym, aby mieć ponadprzeciętną wiedzę na temat tego jak działa optyka myśliwska oraz tego, jak wykorzystać tę wiedzę, aby dokonać dobrego zakupu. To powiedziawszy, lunety są niezwykle złożonymi urządzeniami, których prawidłowe działanie opiera się na niezliczonych ruchomych częściach i zasadach. Zrozumienie, jak działają te systemy i co to oznacza dla wydajności w terenie, ma kluczowe znaczenie dla wyboru zakresu, z którego będziesz zadowolony. Należy pamiętać, że poprawnie używana optyka mysliwska będzie służyła przez lata.
Oto cztery rzeczy, które należy wiedzieć o optyce, przed wizytą w sklepie z bronią.
1. Średnica rury wpływa na wagę
W ostatnich latach popularność zyskały lunety z korpusami tubusowymi 30 lub 34 mm. Rury o większej średnicy, choć większe i cięższe, pozwalają na zastosowanie większych elementów wewnętrznych, które lepiej radzą sobie z oświetleniem. Większe lampy są również zwykle bardziej wytrzymałe niż modele 1-calowe. Jak w przypadku każdego wyboru przy wyborze optyki, przy wyborze średnicy rury będą występować pewne kompromisy.
Wskazówka dotycząca zakupu zakresów: Jeśli polujesz na długie wędrówki lub musisz zachować jak najmniejszą optykę, sprawdź modele 1-calowe. Mogą zrezygnować z zarządzania światłem, ale zaoszczędzą uncje na Twoim karabinie. W międzyczasie, jeśli polowanie lub strzelectwo jest głównie stacjonarne lub waga nie jest poważnym problemem, warto rozważyć 30 mm. Możesz skorzystać na mocniejszej konstrukcji, jaką oferuje to podwozie.
2. Zrozumienie „Opuść ucznia”
Działanie lunety w słabym świetle zależy od wielu czynników. Żaden inny czynnik nie odgrywa tak istotnej roli jak źrenica wyjściowa. Po obliczeniu prostym, źrenicę wyjściową można znaleźć, dzieląc średnicę soczewki obiektywu przez powiększenie. W przypadku podwozia lornetki 8×32 źrenica wyjściowa ma 4 mm. W przypadku lunety celowniczej 2,5-10×50 waha się od 20 mm przy 2,5X do 5 mm przy 10X.
3. Unikaj nadmiernej regulacji
Z mojego doświadczenia wynika, że nadmierna regulacja powoduje bardziej postrzegane problemy z lunetami niż jakikolwiek inny problem. Chociaż posiadanie lunety z dużą ilością regulacji wewnętrznej może wydawać się dobrą rzeczą, w rzeczywistości jest to po prostu podpora dla złej techniki montażu. Celem montażu lunety powinno być zerowe dopasowanie do wieżyczek, aby celować w optykę. Kiedy używana optyka mysliwska jest wysokiej jakości nie powinno być problemu z regulacją.
4. Dostosuj dioptrię
Lunety są wyposażone w regulację dioptrii, która pomaga skupić się. W lunecie celowniczej dioptria, znajdująca się z tyłu gałki ocznej, służy jedynie do ogniskowania siatki. Optyka myśliwska posiada wiele aspektów na, które należy zwrócić uwagę, ale najważniejszym z nich jest dioptria. Nie należy jej dostosowywać, aby skupić się na celu. Korekty dioptrii należy ustawić, a następnie pozostawić je w spokoju. Aby ustawić dioptrię lunety, spójrz przez lunetę na gładkie tło bliżej niż 20 stóp. Dostosuj dioptrię, aż siatka będzie idealnie czysta. Po ustawieniu dioptrii nie reguluj jej.