Skip to content Skip to footer

Pierwszy wzmacniacz gitarowy

Kupując swój pierwszy zestaw gitarowy warto wiedzieć, jaką muzykę zamierzamy i lubimy grać. Inny sprzęt będzie przeznaczony do gry o lekkim brzmieniu, a inny do ciężkiego, heavy metalowego repertuaru. Na szczęście na rynku powstały już gitary z przetwornikami, które umożliwiają mieszane granie, ale warto pamiętać o tym, że jeśli coś jest do wszystkiego, to może po prostu nie spełnić naszych oczekiwań. Dotyczy do zarówno wzmacniacza, jak i gitary.

Gitara wbrew pozorom nie jest najważniejsza

Wielu początkujących gitarzystów myśli, że to wybór gitary jest kluczowy, a to nieprawda. Jeżeli chce się koniecznie nadać rangę ważności gitarze i wzmacniaczom, to można je ułożyć na równym poziomie, jednakże to wzmacniacz jest elementem odrobinę ważniejszym – od niego zależy końcowy efekt dźwiękowy, więc nad jego wyborem trzeba się skupić zdecydowanie bardziej.

Na rynku dostępne są wzmacniacze gitarowe lampowe i tranzystorowe i oba te typy znacząco się od siebie różnią. Wzmacniacze lampowe są przede wszystkim dużo droższe, cięższe i posiadają niewiele opcji umożliwiających zmianę dźwięków. Jednakże muzyka dzięki nim jest znacznie cieplejsza, a samo brzmienie czystsze i lepsze jakościowo – profesjonaliści w zdecydowanej większości decydują się właśnie na tego rodzaju wzmacniacze.

Wzmacniacze do gitar tranzystorowe są zdecydowanie lżejsze niż te lampowe, ale ich brzmienie jest też zdecydowanie gorszej jakości. Na początek jednak warto zdecydować się na wysokiej jakości wzmacniacze gitarowe tranzystorowe – to nie obciąży aż tak naszego budżetu. Warto pamiętać, że zawsze lepszym wyborem będzie lepszy jakościowo, cięższy wzmacniacz z mniejszą ilością efektów dźwiękowych niż niewiadomego pochodzenia nowe urządzenie z ogromną ilością efektów. Często takie urządzenia oferują niestety bardzo elektroniczne brzmienie, a jest ono znacząco gorsze od brzmienia sterowanego przez wzmacniacze wysokiej jakości, produkowanych przez znane, cenione na rynku firmy.

Istotny wybór odpowiedniego wzmacniacza

Wzmacniacze do gitar posiadają wiele opcji użytkowania, które muszą być zasilane z prądu. Wzmacniacze lampowe pobierają znacząco więcej prądu niż wzmacniacze tranzystorowe, ale dźwięk przez nie wysterowany jest ciepły, czysty i spójny. Dwa razy należy zastanowić się przed ostateczną decyzją, ponieważ ten sprzęt bez względu na wybór jest zdecydowanie drogi i nie warto wymieniać go co tydzień.

Leave a comment