Jeżeli chodzi o optykę myśliwską, to jak łatwo się domyślić lunety odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego też warto poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby wybrać wysokiej jakości sprzęt. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym wyróżnia się porządna optyka myśliwska.
Powiększenie i obiektyw
Jeżeli chodzi o powiększenie lunety, to mowa tutaj oczywiście o tym, ile razy dany obiekt jest powiększony. Obiektyw jest to z kolei układ soczewek, który odpowiada za zbieranie światła tworząc obraz rzeczywisty i odwrócony. Parametr ten odgrywa ogromną rolę nie tylko w lornetkach, ale również w lunetach myśliwskich. Z praktycznego punktu widzenia im większy obiektyw, tym oczywiście większa ilość światła, dzięki czemu można uzyskać jaśniejszy obraz.
Jakie kluczowe parametry odgrywają ważną rolę?
Dobra optyka myśliwska powinna pochwalić się także szerokim kątem widzenia. Większość producentów podaje szerokość pola, którą można zobaczyć w odległości 1000 metrów, dzięki czemu można szybko porównać poszczególne modele. Kolejnym bardzo ważnym elementem przy wyborze optyki myśliwskiej jest także źrenica wyjściowa. Mowa tutaj oczywiście o wielkości krążka światła wytwarzanego bezpośrednio za okularem optyki, która wpada do oka. Dla młodych myśliwych najlepszym wyborem jest lornetka o dość dużej źrenicy wyjściowej. Dla starszych myśliwych zdecydowanie lepszym wyborem jest optyka mysliwska w której to źrenica wyjściowa jest w granicach 5-6 milimetrów. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem będzie używana optyka ze specjalnymi powłokami antyodblaskowymi.
Pryzmaty – co trzeba wiedzieć?
W dzisiejszych czasach używana optyka produkowana jest przede wszystkim w dwóch systemach układu pryzmatów. Największym zainteresowaniem cieszy się układ Porro, który polega na przesunięciu pryzmatów względem siebie. Dzięki temu przesunięciu oś okularu jest na innej linii niż oś obiektywu. Optyka myśliwska z tego typu pryzmatem używana jest przede wszystkim przez starszych myśliwych. Drugim rozwiązaniem jest z kolei układ dachowy, gdzie w jednej linii ustawia się pryzmat, okular oraz sam obiektyw. Dzięki takiej charakterystycznej budowie lornetki mają zdecydowanie mniejszy rozmiar i zwartą budowę. Jest to doskonały wybór głównie dla myśliwych, którzy polują z podchodu.