Rydze to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych leśnych grzybów. Ich walor smakowy docenia wielu wielbicieli kuchni polskiej, zwłaszcza że dobrze sprawdzają się one w różnorodnej formie. Można je jeść na ciepło, choć mnóstwo osób uwielbia także rydze marynowane.
Rydze na ciepło
Bez wątpienia rydze, tak jak niemal wszystkie grzyby, doskonale pasują do wielu dań. Sporo osób przyrządza je wraz z mięsem lub jako podstawowy składnik zup. Na pewno rydze doskonale sprawdzają się także jako sos lub osobne, samodzielne danie obiadowe. Wystarczy je wówczas smażyć lub lekko dusić, najlepiej na maśle, z niewielkim dodatkiem przypraw.
Ponadto grzyby te są doskonałym składnikiem farszu do wielu różnorodnych dań. Przykładem są tutaj krokiety, pierogi, naleśniki, gołąbki, tortille, burgery. Rydze dobrze smakują również w pizzach lub wypiekach wytrawnych, jak np. tarta czy babeczki na słono. Można je także podawać z jajecznicą, makaronem lub kaszą.
Rydze marynowane
Na pewno rydz w zalewie z octu to najpopularniejsza w Polsce wersja tego produktu. Grzyby marynowane cieszą się w naszym kraju dużym uznaniem i często podawane są jako samodzielna przekąska, np. podczas imprez czy obiadów, również podczas picia alkoholu.
Rydze w marynacie można także dodawać do innych produktów. Dobrze prezentują się jako składnik koreczków, kanapek, sałatek czy farszu jajecznego. Sposobów na ich zastosowanie jest mnóstwo – wszystko zależy tu od fantazji kulinarnej i upodobań smakowych. Inspiracji i pomysłów można poszukać w dostępnych np. w sieci przepisach na rydze.
Jak zrobić rydze w occie?
Rydze w zalewie można w prosty sposób przygotować w domu. Wystarczy umieścić je w słoiczkach, a całość zalać marynatą, w skład której wchodzi woda, ocet, cukier, sól, cebula, listek laurowy. Na koniec można dodać gorczycę i ziele angielskie, a następnie pasteryzować przez około kwadrans. Przepis ten jest najbardziej popularną wersją rydzów marynowanych.
Warto przejrzeć jednak książki kucharskie lub strony www o takiej tematyce, by spróbować także innych metod przyrządzania rydzów. Wiele instrukcji zawiera inne zestawy przypraw – do tradycyjnych można dołączyć, według upodobań, także curry, czosnek, oregano czy kurkumę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by rydze marynowane po prostu kupić w formie gotowego do spożycia produktu.
Rydze marynowane kupisz w sklepie Vitapol