Podgrzybek brunatny (boletus badius lub xerocomus badius) jest jednym z najpopularniejszych w Polsce grzybów jadalnych. Swoją wysoką pozycję na liście zawdzięcza nie tylko wyśmienitemu smakowi, ale także zwartej strukturze oraz atrakcyjnemu wyglądowi. Jak przyrządzić wyśmienite podgrzybki marynowane w occie? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Podgrzybek brunatny – król lasów iglastych.
Podgrzybkami nazywamy grzyby należące do rodziny borowikowatych. Najpopularniejszym grzybem z tej rodziny jest właśnie podgrzybek brunatny, ale popularnością cieszą się również podgrzybki zajączki, podgrzybki złotawe oraz żeberkowate. Spośród tej rodziny grzybów tylko jeden jest trujący. Przypisana mu nazwa to podgrzybek szatański i jest ona nieprzypadkowa, ponieważ spożycie tego grzyba może skutkować śmiercią.Podgrzybek brunatny występuje na terenie lasów iglastych. Sezon na zbiory przypada na okres od czerwca do listopada. Jak wszystkie grzyby, taki i podgrzybki pojawiają się w lasach w ciepłych i deszczowych okresach.
Sposoby na pyszne podgrzybki.
Metod na przygotowanie tego smacznego i dobrze wyglądającego grzyba jest wiele. Można z powodzeniem dusić go w sosie, smażyć w połączeniu z mięsem lub samodzielnie oraz marynować.Duszone grzyby świetnie komponują się z sosami śmietanowymi. Wystarczy podsmażyć podgrzybki przez kilka minut, następnie dolać wysokotłuszczowej śmietany z przyprawami i dusić przez kolejne 10 do 20 minut. Po tym czasie danie jest gotowe do spożycia. Pasuje do gotowanych ziemniaków oraz kasz.Grzyby smażymy krótko, jeśli zamierzamy podać je wraz ze smażonym mięsem, to ono powinno być poddane obróbce w pierwszej kolejności. Grzyby dodajemy na końcu. Świetnie komponują się z dziczyzną, ale też z każdym innym mięsem.
Podgrzybki marynowane w occie. Jak się do tego zabrać?
Jeśli planujemy zostawić zebrane grzyby na później możemy wysuszyć je lub zamarynować. Podgrzybki marynowane w occie posiadają tę zaletę, że prawidłowo przyrządzone zachowują strukturę i jędrność.Według tradycyjnego przepisu do marynowania powinniśmy zostawić tylko małe i twarde grzyby. Oczyszczamy je, zalewamy niewielką ilością wody z solą i obgotowujemy przez około 10 minut. W innym garnku przygotowujemy zalewę z wody, octu, pokrojonej cebuli oraz przypraw (pieprzu, cukru, ziela angielskiego, liści laurowych oraz gorczycy). Do podgrzybków marynowanych w occie dobrze użyć mniejszych słoików, ponieważ raz otwarte grzyby najlepiej spożyć tego samego dnia. Po tym jak przełożymy podgrzybki do szkła, zalewamy je gorącą zalewą, odwracamy denkiem do dołu lub pasteryzujemy przez 15 minut. Po tym czasie są już gotowe. Marynowane grzyby można przechowywać nawet dwa, trzy lata.