Skip to content Skip to footer

Wózki widłowe i podesty ruchome – gdzie naprawiać?

Wózki widłowe i podesty ruchome to urządzenia mające szerokie zastosowanie w wielu branżach. Wykorzystuje się je choćby w przemyśle, transporcie, budownictwie czy handlu. Eksploatacja maszyn wymaga również zadbania o ich regularne naprawy. Trzeba zatem znaleźć dobry serwis podestów ruchomych i wózków widłowych.

Charakterystyka ogólna

Zarówno wózki widłowe, jak i podesty ruchome, są maszynami kołowymi, wyposażonymi w silnik. Ich budowa pozwala na sprawne przemieszczanie się, np. w sklepie, na placu budowy, w magazynie czy fabryce. Każde z wymienionych urządzeń pełni określone funkcje. Wózek widłowy to pojazd, którego zadaniem jest przede wszystkim transportowanie towaru wraz z możliwością podnoszenia go. Najczęściej maszynę tego rodzaju wykorzystuje się więc do załadunki i rozładunku różnorodnych produktów. Z kolei podest ruchomy to platforma pozwalająca na prace wysokościowe. Konstrukcja takiej maszyny sprawia, że pracownik wykonujący określone czynności (np. montaż czegoś) może bezpiecznie dostać się w nawet najwyższe miejsce wraz z potrzebnymi do tego narzędziami i materiałami.

Użytkowanie wózków widłowych i podestów ruchomych

Aby móc obsługiwać wózki widłowe i podesty ruchome, trzeba posiadać do tego właściwe kwalifikacje. To absolutny wymóg, dlatego pracownik, którego zadaniem będzie operowanie takimi urządzeniami, musi przejść odpowiednie szkolenia. Ponadto firma, która wyposażona jest w wózki widłowe i podesty ma obowiązek dopełnienia wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem pojazdu do Urzędu Dozoru Technicznego i prowadzeniem dokumentacji. Sprawą niezbędną jest też konserwacja maszyn. Serwis podestów ruchomych i wózków widłowych, a także ich przeglądy, muszą odbywać się regularnie. W przeciwnym razie przedsiębiorstwo naraża się nie tylko na karę finansową z powodu zaniedbania i nieprzestrzegania przepisów, ale także na spore niebezpieczeństwo podczas wykonywania prac na nieodpowiednim sprzęcie.

Serwis wózków widłowych Katowice

Niesprawne maszyny to pierwszy krok prowadzący do tragedii w miejscu pracy. Każda firma musi zatem dbać o to, by na terenie przedsiębiorstwa wszystkie urządzenia działały prawidłowo. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub wad, dobrym rozwiązaniem jest serwis wózków widłowych Katowice. W punkcie tym usunąć można niemal każdą usterkę, dzięki czemu pojazd będzie pracował sprawnie, a przede wszystkim w pełni bezpiecznie dla kierowcy lub innej osoby obsługującej urządzenie. Specjaliści zadbają o nawet najdrobniejszy szczegół, eliminując wszelkiego rodzaju problemy i zagrożenia.