Każdy myśliwy po kilku latach posiadania pierwszej gładkolufowej broni, staje przed decyzją o zakupie karabinka z gwintem. Razem z nową bronią warto wybrać celownik optyczny. Optyka myśliwska jest istotną częścią wyposażenia łowieckiego. Wraz z zakupem celownika optycznego, pojawia się wiele pytań dotyczących jego właściwości technicznych.
Rodzaje celowników optycznych według stopnia powiększenia.
Celowniki do polowań na przedpolu mają powiększenie od 1 – 4x, 1,6 – 8x; średnica obiektywu od 20 do 32 mm; niewielkie wymiary i wagę.
Uniwersalna optyka mysliwska do strzelania na odległość od 100 do 400 metrów mają powiększenie od 2 – 7x do 4 – 12x i średnicę obiektywu od 32 do 50 mm. Są to celowniki do strzelania na średnim dystansie. Z nimi można strzelać podczas polowania na tropie, w górach i z zasady. Używana optyka tej klasy także nie odbiega parametrami od egzemplarzy z wymienionej grupy.
Przyrządy celownicze o dużym powiększeniu i dużej średnicy obiektywu są uważane za celowniki do polowań górskich i strzelania na duże dystanse. Optyka myśliwska daleko dystansowa charakteryzuje się zwiększoną krotnością powiększenia – od 13 do 50 lub więcej razy, przy średnicy obiektywu około 50 mm.
Wymiary i waga górskich celowników są znacznie większe niż ich mniejszych odpowiedników. Optyka mysliwska tego typu ma również wyższy koszt. Ponadto stosuje się w nich ważną funkcję – korektę paralaksy, pozwalającą na rzeczywiste obrazowanie oddalonych obiektów.
Rodzaje celowników optycznych zgodnie z przeznaczeniem
Optykę myśliwską dzieli się na trzy kategorie użytkowe:
– sportowe
– militarne
– myśliwskie.
Celowniki optyczne pierwszego typu mają bębny nastawcze typu otwartego do korekt podczas strzelania. Nastawa działa skokowo o minimalne jednostki korekcyjne, tak, by w trudnych warunkach pola walki nie narażać sprzętu na utratę właściwości celowniczych.
Celowniki wojskowe mają również otwarte bębny i różnią się od sportowych zwiększoną niezawodnością wykonania i specjalnym rodzajem siatki dalmierza. Granica między sprzętem wojskowym a sportowym jest płynna i często trudno jest sklasyfikować sprzęt wysokiej klasy do jednej z grup. Celownik taktyczny stworzony dla wojska, dla jednostek specjalnych, które stosują celowniki w trudnych warunkach, z karabinami o dużym odrzucie wymagają precyzji. Strzelanie sportowe również potrzebuje precyzji snajperskiej.
Optyka myśliwska ma bębny regulacyjne zabezpieczone przed przypadkowym przestawieniem podczas wędrówek po lesie. Nawet jeśli jest to używana optyka, sprawdza się znakomicie.