Włókniak to zmiana na skórze, która jednak nie wpływa na nasze zdrowie. Warto jednak poznać nowoczesne metody pozbycia się tych zmian, aby cieszyć się gładką i zdrową skórą. Warto skonsultować zabieg usunięcia włókniaka ze specjalistą, który dobierze najlepszą metodę dostosowaną do potrzeb pacjenta. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu? Jaką metodę wybrać?
Elektrochirurgiczne usuwanie włókniaków
Jedną z metod pozbycia się włókniaka jest zastosowanie elektrochirurgii, która polega na przyłożeniu elektrody emitującej prąd do zmiany na skórze. Jej kształt zależy od wielkości i rozmiaru danej zmiany, zatem każdy pacjent jest traktowany indywidualnie. Zabieg jest bezbolesny i nie pozostawia żadnych blizn, czasami stosuje się jednak miejscowe znieczulenie. Energia elektryczna sprawia, że tkanki zostają podgrzane i dochodzi do odparowania wody, dzięki czemu łatwo usuwa się zmianę skórną. Prywatne gabinety zazwyczaj wymagają zapłaty kształtującej się na poziomie 100-150 złotych. Można także skorzystać z zabiegu refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak trzeba posiadać skierowanie od dermatologa.
Zabieg kriochirurgiczny
Kolejną metodą usuwania włókniaków jest użycie kriochirurgii, polegającej na zastosowaniu bardzo niskiej temperatury (nawet do -140 stopni Celsjusza). Lekarz korzysta z ciekłego azotu, który oddziela zmianę i ją wychładza. Włókniak w ciągu kilku następnych dni sam odpada, ale w tym czasie może dojść do powstania piekącego pęcherza. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że na skórze nie zostają blizny. Można skorzystać z refundowanych zabiegów (posiadając skierowanie od dermatologa) lub udać się do kliniki prywatnej, gdzie zapłacimy około 50-150 złotych.
Przeciwwskazania do zabiegu
Przeciwwskazania do wykonania zabieg usuwanie włókniaków są zależne głównie od metody, jaką wybierzemy. Kobiety w ciąży i karmiące powinny skorzystać z zabiegu krioterapii, gdyż inne metody mogą zaszkodzić. Jeśli chodzi o elektrochirurgiczny zabieg, nie jest on wskazany osobom posiadającym rozrusznik serca. Warto także skonsultować metodę usuwania włókniaków z lekarzem w przypadku hemofilii, cukrzycy, łuszczycy, czy padaczki. Każda z metod jest natomiast odradzana osobom, które chorują na infekcje bakteryjne, wirusowe i posiadają skłonności do tworzenia się bliznowców.
Innymi rodzajami usuwania włókniaków są zabiegi chirurgiczne i laserowe. Wszystkie metody powinniśmy jednak omówić z naszym lekarzem, aby wykluczyć możliwe przeciwwskazania do odbycia zabiegu tego typu.