Skip to content Skip to footer

Usuwanie włókniaków

Włókniak to zmiana na skórze, która jednak nie wpływa na nasze zdrowie. Warto jednak poznać nowoczesne metody pozbycia się tych zmian, aby cieszyć się gładką i zdrową skórą. Warto skonsultować zabieg usunięcia włókniaka ze specjalistą, który dobierze najlepszą metodę dostosowaną do potrzeb pacjenta. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu? Jaką metodę wybrać?

Elektrochirurgiczne usuwanie włókniaków

Jedną z metod pozbycia się włókniaka jest zastosowanie elektrochirurgii, która polega na przyłożeniu elektrody emitującej prąd do zmiany na skórze. Jej kształt zależy od wielkości i rozmiaru danej zmiany, zatem każdy pacjent jest traktowany indywidualnie. Zabieg jest bezbolesny i nie pozostawia żadnych blizn, czasami stosuje się jednak miejscowe znieczulenie. Energia elektryczna sprawia, że tkanki zostają podgrzane i dochodzi do odparowania wody, dzięki czemu łatwo usuwa się zmianę skórną. Prywatne gabinety zazwyczaj wymagają zapłaty kształtującej się na poziomie 100-150 złotych. Można także skorzystać z zabiegu refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak trzeba posiadać skierowanie od dermatologa.

Zabieg kriochirurgiczny

Kolejną metodą usuwania włókniaków jest użycie kriochirurgii, polegającej na zastosowaniu bardzo niskiej temperatury (nawet do -140 stopni Celsjusza). Lekarz korzysta z ciekłego azotu, który oddziela zmianę i ją wychładza. Włókniak w ciągu kilku następnych dni sam odpada, ale w tym czasie może dojść do powstania piekącego pęcherza. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że na skórze nie zostają blizny. Można skorzystać z refundowanych zabiegów (posiadając skierowanie od dermatologa) lub udać się do kliniki prywatnej, gdzie zapłacimy około 50-150 złotych.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazania do wykonania zabieg usuwanie włókniaków są zależne głównie od metody, jaką wybierzemy. Kobiety w ciąży i karmiące powinny skorzystać z zabiegu krioterapii, gdyż inne metody mogą zaszkodzić. Jeśli chodzi o elektrochirurgiczny zabieg, nie jest on wskazany osobom posiadającym rozrusznik serca. Warto także skonsultować metodę usuwania włókniaków z lekarzem w przypadku hemofilii, cukrzycy, łuszczycy, czy padaczki. Każda z metod jest natomiast odradzana osobom, które chorują na infekcje bakteryjne, wirusowe i posiadają skłonności do tworzenia się bliznowców.

Innymi rodzajami usuwania włókniaków są zabiegi chirurgiczne i laserowe. Wszystkie metody powinniśmy jednak omówić z naszym lekarzem, aby wykluczyć możliwe przeciwwskazania do odbycia zabiegu tego typu.

Leave a comment