Skip to content Skip to footer

Efekty gitarowe

Jednym z najpopularniejszych instrumentów wykorzystujących efekty gitarowe jest gitara elektryczna. Wydawałoby się, że na jej temat powiedziano wszystko, jednak nie ma nic bardziej mylnego. Jej brzmienie zmienia się i rozwija cały czas. Wszystko za sprawą efektu gitarowego.

Efekt gitarowy

Najlepiej znane efekty gitarowe to przestery. Przester gitarowy jest najczęściej i najchętniej wybierany przez doświadczonych gitarzystów jak i początkujących adeptów tej sztuki. Z reguły takie efekty są wbudowane w combo gitarowe. Gdy jednak potrzebny jest zewnętrzny przester do gitary z pomocą przychodzą przestery typu distortion, overdrive czy fuzz. Innymi efektami, które równie często są wykorzystywane to te z grupy modulacyjnych. Za ich pomocą dźwięk zmieniany jest w większym stopniu niż w przypadku wymienionych trzech. Znajdują się w tej grupie między innymi chorus, phaset, flangerczy tremolo. W zależności od ich podkręcenia dźwięk może delikatnie lub w znaczącym stopniu się zmieniać dając niesamowite efekty. Ostatnią grupą efekty przestrzenne. Z reguły mają za zadanie modulowania dźwięku w ten sposób, aby miał on wyraz pogłosu.

Przester gitarowy

Przester do gitary powinien być dostosowany do rodzaju granej muzyki. Każdy z nich ma inną funkcję oraz możliwości. Za pomocą distortion można zmienić barwę dźwięku w taki sposób, aby był ostrzejszy, agresywniejszy. Bardzo chętnie w swojej twórczości wykorzystują go artyści grający metal. Fuzz stał się bardziej rozpoznawalny dzięki zastosowaniu go przez Jimi`ego Hendrixa. Jego twórczości nie trzeba przedstawiać, a muzyka sama nam się przypomina. Było to nieodłączne urządzenie wykorzystywane przez tego artystę, które charakteryzowało go niesamowitym dźwiękiem. W dzisiejszych czasach jest jednak nieco mniej wykorzystywany. Overdrive to efekt zazwyczaj lżejszy, przyjemniejszy dla ucha i częściej wykorzystywany przez początkujących gitarzystów. Przester ten jest głównie wykorzystywany w muzyce bluesowej, rockowej czy też popowej.

Zastosowanie przesterów nie jest niczym nadzwyczajnym w dzisiejszych czasach. Dzięki nim człowiek ma możliwość odkrywania nowych brzmień, tworzenia nowej muzyki. Firmy produkujące przestery cały czas wydają nowe modele, które dają większe możliwości gitarzystom. Przester gitarowy to nieodłączny element wyposażenia każdego gitarzysty w obecnych czasach.

Leave a comment