Skip to content Skip to footer

Badania prenatalne

Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu większości kobiet. Przyjście nowego członka rodziny na świat to wydarzenie, któremu towarzyszy bardzo wiele pozytywnych emocji. Aby być pewnym, że dziecko jest zdrowe, warto wykonać badania prenatalne katowice.

Czym są badania prenatalne?

Badania prenatalne Katowice to kompleksowe badania lekarskie, które wykonywane są jeszcze w czasie ciąży. Ich głównym zadaniem jest zdiagnozowanie ewentualnych wad i nieprawidłowości w rozwoju płodu. Jeśli badania prenatalne wykażą wady, poród może zostać przygotowany w taki sposób, by szanse powikłań były jak najmniejsze. Badania prenatalne pozwalają na wykrycie między innymi:

– fenyloketonurii,
– zespołu Downa,
– zespołu Edwardsa,
– zespołu Pataua,
– zespołu Turnera,
– zespołu Klinefeltera,
– mukowiscydozy

oraz wielu innych chorób genetycznych.

Kiedy powinno wykonywać się badania prenatalne?

Nieinwazyjne badania prenatalne wykonuje się trzykrotnie. Każde z badań odbywa się na innym etapie rozwoju płodu. Pierwsza seria badań obejmuje badania ultrasonograficzne między 11 a 13+6 tygodniem ciąży oraz między 18 a 24 tygodniem. Oprócz tego wykonuje się również badania biochemiczne pierwszego i drugiego trymestru ciąży. Badania bezinwazyjne wykonywane są przesiewowo. W przypadku pojawienia się nieprawidłowości w badaniach nieinwazyjnych, kobieta ciężarna kierowana jest na badania prenatalne inwazyjne, polegające na pobraniu materiału płodowego do badań genetycznych.

Badania prenatalne koszt

Na wykonywanie badań prenatalnych decyduje się coraz więcej młodych kobiet. Jaka jest cena badań prenatalnych? Wszystko uzależnione jest od rodzaju tych badań oraz od ich zakresu. Obecnie badania prenatalne cena kształtuje się na poziomie:

– podwójne USG – od 250 do 300 zł (w przypadku wskazań do wykonania USG koszty badania pokrywa NFZ),

– badanie genetyczne USG – koszt około 2500 zł (są to badania nierefundowane niezależnie od okoliczności, więc trzeba zapłacić za nie całkowicie z własnej kieszeni).

Badania prenatalne koszt zależy również od miasta, w którym chcemy je wykonać. Cena badań w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu jest wyższa, niż w mniejszych i mniej zamożnych miastach.

Badania prenatalne Katowice wykonywane są często przez kobiety, u których w rodzinie występowały choroby genetyczne oraz przez kobiety po 35. roku życia.

Na podstawie:

Nieinwazyjne badania prenatalne

Leave a comment