Skip to content Skip to footer

Czym charakteryzują się dobre lornetki

Decydując się za zakup lornetki, warto zdawać sobie sprawę z kilku faktów. Należy wiedzieć czym charakteryzuję się dobra lornetka, tak aby w przyszłości uniknąć rozczarowań.

Najważniejsze elementy

Każdy z nas popełnił kiedyś błąd, kupując produkt, bez wcześniejszego zaznajomienia się z tematem. W przypadku lornetek również można natrafić na modele stojące na niskim poziome. I tak przeglądając lornetki myśliwskie nocne, należy zdawać sobie sprawę z średnicy jaką osiąga oko. Ma to ogromną znaczenie, a może być pominięte, jeśli ktoś nie poznał wcześniej tej korelacji. Powinno poznać się jeszcze kilka innych istotnych elementów, cechujących dobre lornetki, takie jak: materiały wykorzystane przy budowie, powłoka antyrefleksyjna, wielkość średnica obiektywu i powiększenia.

Czym jest powłoka antyrefleksyjna

W momencie, gdy światło przechodzi przez soczewkę traci odrobinę jasności. Jako, że lornetki posiadają kilka soczewek obraz jest wyraźnie zaciemniony. Jeśli lornetki używane są z powłoką antyrefleksyjną ten problem zanika. Dzieje się to za sprawą warstwy substancji chemicznej, która minimalizuje odbijanie się światła. Choćby taka lornetka myśliwska musi być wyposażona w tą funkcję, z racji potrzeby wyraźnego widzenia zwierzęcia podczas polowań. Dlatego też, jeżeli wybrany model jej nie posiada, należy od razu odrzucić go.

Z czego wykonane są dobre lornetki

Żyjemy w czasach w których przestaliśmy, jako ludzie, być uzależnieni od panujących warunków atmosferycznych. Tego też należy oczekiwać od lornetki. Używane podczas deszczu czy w trudnym terenie nie powinny doznać uszkodzenia. Odpowiednio uszczelnione powinny być odporne na wodę i unoszący się pył. Również materiał, z którego lornetka jest wykonana, powinien stać n najwyższym poziomie.

Odpowiednia średnica obiektywu

Jakość obrazu rośnie równolegle do średnicy obiektywu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku lornetek o dużym powiększeniu, które to jakość obrazu obniża. Także średnica obiektywu powinna być duża, ale nie za duża, ponieważ wraz z jej wielkością, rośnie też waga. Trzeba w takim razie dobrze sprecyzować swoje cele tak, żeby lornetka przekazywała dobry jakościowo obraz, ale też nie ciążyła na szyi.

Zdecyduj mądrze

Decydując się na zakup lornetki, trzeba wcześniej wiele się o nich nauczyć. Należy dowiedzieć się, czego się potrzebuje, tak żeby wybrana lornetka mogła dobrze i przez lata służyć właścicielowi.

Leave a comment