Systemy ERP to obok systemów CRP jedne z najbardziej potrzebnych rozwiązań informatycznych w firmie. Jest to oprogramowanie komputerowe służące do planowania wszystkich procesów biznesowych w ramach danej instytucji. Nazwa pochodzi z języka angielskiego: Enterprise Resource Planning, co oznacza właśnie planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Dzięki integracji wszystkich danych firmy w ramach jednej relacyjnej bazy danych, system ERP pozwala na sprawną i skuteczną integrację wszystkich działów oraz procesów w przedsiębiorstwie.
Jaki ERP wybrać?
Przy tak szerokich możliwościach pracy z systemem ERP, każda firma wybierając odpowiednie dla siebie rozwiązanie informatyczne powinna zapoznać się chociażby z kilkoma dostępnymi na rynku programami. Zakup oprogramowania klasy ERP jest dość kosztowny, to inwestycja na lata, warto więc nie spieszyć się z decyzją. Pomocne są tu wersje demo ERP, które można użytkować przez kilka dni lub tygodni zupełnie bez żadnych opłat. Z dostępnych na rynku rozwiązań warto zapoznać się chociażby z Enova demo czy Symfonia demo.
Co to jest wersja demo?
Oferowane wersje demo ERP to często dostępne online, dedykowane dla konkretnego testującego przedsiębiorstwa, miniaturowe wersje pełnych baz danych systemów ERP. Takie systemy zawierają wszystkie moduły, po to aby testujący mógł sprawdzić jak obsługiwane są procesy end-to-end, czyli od początku do końca, np od momentu zakupu surowców potrzebnych do produkcji danego artykułu, poprzez pobyt tego artykułu na magazynie czy też finalne wystawienie faktury sprzedaży i transport towaru do klienta.
Wersja demo to nie pełna wersja systemu
Często dane w wersji testowej są uniwersalne, to znaczy takie, które każda firma może podpiąć pod swoje procesy. Podczas pracy z systemami takimi jak Enova demo czy Symfonia demo ze strony http://www.tradiss.pl/pobierz-wersje-demo/ można oczywiście również wprowadzać własne dane np. dotyczące produktów czy stanów magazynowych i na ich podstawie sporządzać własne raporty czy kalkulacje. Często w takich sytuacjach potrzebna będzie jednak pomoc doświadczonego konsultanta ERP z firmy dostarczającej oprogramowanie. Taka osoba potrafi zademonstrować i omówić funkcje aplikacji, a także odpowiedzieć na pytanie czy system będzie w przyszłości, czyli już po produkcyjnym wdrożeniu potrafił wykonać jakieś wymagane zadanie. Często klienci usłyszą wówczas, że tak, będzie wykonywał zadanie, ale nie w wersji standardowej. Oznacza to, że przy wdrożeniu musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami tzw. kastomizacji systemu ERP. Dzięki kastomizacjom możemy jednak stworzyć taki system który w 100% będzie odpowiadał potrzebom naszego przedsiębiorstwa.