Skip to content Skip to footer

Druk na tkaninach, historia i współczesne jego zastosowanie

Historia przemysłowego druku na tkaninach sięga XIX wieku, kiedy to mechaniczne drukowanie tkanin wyparło niezwykle pracochłonny, ręcznie wykonywany druk na materiałach. Jednak sama historia druku na tkaninach jest znacznie dłuższa. Pierwsze bowiem, ręczne i dość prymitywne próby drukowania na materiałach podejmowano znacznie wcześniej. Najstarsze próbki znalezionych na terenie Europy materiałów z nadrukami pochodzą z VI wieku i prawdopodobnie przybyły one z Bliskiego Wschodu, gdzie metody drukowania na tkaninach były bardziej rozpowszechnione. Ówczesne technologie stosowane do nakładania obrazów na materiałach znacznie różniły się jednak od tych współczesnych. Postęp technologiczny sprawił, że dziś można praktycznie każdy obraz precyzyjnie nanieść na dowolną tkaninę. Tego rodzaju techniki wykorzystują między innymi producenci ręczników z mikrofibry, którzy dekorują swoje produkty przeróżnymi motywami i obrazami.

Druk na tkaninie, czyli jak skutecznie zwiększyć sprzedaż swoich produktów

Każdy producent ręczników z mikrofibry taki jak http://nadrukisublimacyjne.pl/produkty/reczniki-z-mikrofibry/ chciałby, aby to właśnie jego produkty były najchętniej kupowane. Jednak tego rodzaju artykuły nie są powszechnie stosowane. Ręczniki z mikrofibry są głównie używane przez osoby aktywne fizycznie uprawiające różne dyscypliny sportowe, które podczas treningów potrzebują szybko usunąć nadmiar wilgoci z ciała. Do tego celu najlepiej sprawdzają się tego rodzaju ręczniki z nadrukiem. Przydatne są one również podczas krótkich podróży, zwłaszcza kiedy bagaż należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Ręczniki z mikrofibry nie zajmują bowiem zbyt wiele miejsca, a jednocześnie są bardzo chłonne i szybko schną, dlatego będą doskonałym wyposażeniem podróżnika. Jak zatem zachęcić te grupy konsumentów do zakupu praktycznego ręcznika z nadrukiem, wykonanego z mikrofibry. Okazuje się, że kluczowy może być motyw, napis czy obraz na nim się znajdujący. Ciekawy nadruk na ręczniku z mikrofibry na pewno zachęci do jego zakupu.

Nowoczesna technologia druku na tkaninach

Druk cyfrowy oraz termotransfer stopniowo wypierają przestarzałą już nieco technikę sitodruku, która choć pozwala uzyskiwać niezwykle trwałe nadruki na różnych rodzajach materiałów, to nie pozbawiona jest wad. Jedną z nich jest duże zużycie wody, a co więcej, szkodliwy wpływ tej metody na środowisko naturalne. Nowoczesne techniki drukowania na tkaninach są bardziej ekonomiczne i ekologiczne, a poza tym dają znacznie większe możliwości i mogą dzięki nim powstawać jeszcze bardziej realistyczne obrazy na materiałach. Z tej nowoczesnej technologii korzystają między innymi producenci ręczników z mikrofibry, którzy uatrakcyjniają w ten sposób wygląd swoich produktów.