Skip to content Skip to footer

Skup metali szlachetnych – jakie kosztowności są skupowane przez sklepy

Jeżeli jesteś posiadaczem metali szlachetnych, takich jak złoto czy srebro, masz możliwość sprzedania swoich kosztowności w wielu stacjonarnych oraz internetowych sklepach. Wiele firm prowadzi skup wyrobów jubilerskich, sztabek oraz skup monet, za które proponuje atrakcyjne ceny. Skup złota czy srebra prowadzony jest zwykle w każdym sklepie, który zajmuje się skupowaniem metali szlachetnych. Jakie kosztowności są skupowane przez sklepy oraz w jakim celu są wykorzystywane?

Skup srebra

Częstym metalem szlachetnym, jaki trafia do sklepów zajmujących się skupem tego typu towaru jest srebro. Skup srebra cieszy się dużą popularnością ze względu na ogólną dostępność tego metalu. Zazwyczaj do skupów sprzedawane jest srebro jubilerskie lub przemysłowe, ponieważ to właśnie w tych branżach wykorzystywane jest najczęściej. Srebro charakteryzuje się wysokim współczynnikiem przewodności elektrycznej, dlatego doskonale sprawdza się w produkcji przewodów i styków. Metal ten wykorzystywany jest również do wytwarzania luster, ponieważ srebro posiada wysoki współczynnik odbijania promieni słonecznych. Srebro cieszy się również niezmiennym kosztem, stanowi zatem dobrą inwestycję – możemy być pewni, że wartość metalu radykalnie nie zmaleje. Związane jest to z prawie stałą podażą i odpornością na inflację. Podobnie na rynku zachowuje się cena złota. Co więcej, niektóre metody wykorzystywania srebra powodują jego nieodwracalne zniszczenie. Oznacza to, że światowe zasoby srebra nie zwiększają się o ilość jego wydobycia.

Skup złota

Wielu znawców systemu monetarnego zgodnie twierdzi, że złoto jest jedyną słuszną formą przechowywania wartości. Ponadto, ze względu na swoje liczne, unikalne właściwości, złoto jest jednym z najbardziej pożądanych metali na świecie. Może być ciekawie kształtowane, posiada również ponadnormową przewodność elektryczną. Jest również bardzo trwałe. Cechy te wpływają na chęć wykorzystywania złota w różnych gałęziach przemysłu. Wszystko to sprawia, że wiele sklepów prowadzi skup złota i oferuje za nie bardzo atrakcyjne stawki.

Skup monet

Każdy z nas posiada w domu stare monety, które dawno wyszły z powszechnego obiegu. Monety z PRL-u, międzywojenne czy kolekcjonerskie chętnie są skupowane przez sklepy pozyskujące od klientów metale szlachetne. Co więcej, specjalne sklepy numizmatyczne oferują również skup monet z metali nieszlachetnych, np. aluminium, brązu czy miedzi. Sklepy zapewniają indywidualną wycenę monet, co daje gwarancję uzyskania jak najlepszej ceny.