Skip to content Skip to footer

Rodzaje zestawów do sprzątania

W zależności od branży i potrzeb pod względem poziomu higieny, na rynku wyróżnić można różne profesjonalne zestawy do sprzątania. Są one głównie używane do czyszczenia powierzchni oraz zbierania śmieci. Mogą być one szeroko zaklasyfikowane do wózków przeznaczonych do sprzątania.

Wózki czyszczące

Najpowszechniejsza znana konstrukcja pośród tradycyjnych wózków jezdnych to wózek podwójny, służący do zamiatania i czyszczenia przy pomocy mopów. Dzięki opcjonalnemu zamocowaniu można je przekształcić w wielofunkcyjne wózki do sprzątania, które da się wykorzystać również do zbierania większych śmieci. Można w nich również przytrzymywać inne mopy oraz specjalne narzędzia do czyszczenia odłamków szkła czy też zabezpieczania i czyszczenia powierzchni wykonanej z konkretnego materiału.

Wózki do usuwania śmieci

Zestawy do sprzątania mogą być również używane do zbierania śmieci i odpadów. Mogą także służyć do przechowywania narzędzi oraz oczyszczania obszaru wokół pojemników na śmieci. Zestawy do sprzątania tego typu mogą również zawierać ułatwiać segregowanie śmieci i odpadów. Na rynku dostępne są również profesjonalne wózki do sprzątania i obsługi pokoi. Są one używane do zbierania brudnych pościeli, opróżniania kosza i zbierania śmieci z pomieszczeń hotelowych. Pozwalają również na dostarczanie świeżej bielizny i nowych kosmetyków do uzupełniania w pokojach.

Przepisy dotyczące obsługi

Na standardowe wózki do sprzątania nałożone są przepisy dotyczące przechowywania materiałów i narzędzi do odkurzania, czyszczenia powierzchni, zamiatania, zbierania śmieci, czyszczenia wycieków, utrzymania toalety oraz uzupełniania zapasów takich jak papierowe ręczniki, papier toaletowy, mydło w płynie czy odświeżacze pokojowe i toaletowe. Zapotrzebowanie w branży medycznej wymagało od producentów zaprojektowania wózka, w którym wykorzystane zostałyby mopy i akcesoria z mikrofibry, która ułatwia usuwanie zanieczyszczeń. Zmniejsza ona również zużycie wody i detergentów oraz oszczędza dużo czasu przy pracy.

Wybór zestawu do sprzątania

Zmiany w narzędziach czyszczących, takie jak na przykład ściereczki z mikrofibry, system mopów obsługiwanych na mokro, wstępnie impregnowane mopy itp. zmieniają zawartość wózka jezdnego i sposób jego wykorzystania. Przed zakupem użytkownicy powinni przeanalizować swoje potrzeby oraz dostępne na rynku narzędzia, a na koniec wybrać wózek, który najlepiej im odpowiada. Różne kraje, różne klimaty, różne techniki, różne podłogi i siły robocze mają odmienne wymagania, jednak w każdym przypadku konieczne jest korzystanie z wysokich standardów obsługi.