Skip to content Skip to footer

Jakie umiejętności trzeba posiadać, aby skakać na spadochronie?

Skakanie na spadochronie jest jednym ze sportów ekstremalnych, który jednak przy posiadaniu odpowiednich umiejętności pomimo dużej dawki adrenaliny oferuje duże bezpieczeństwo jego uprawiania. Oczywiście do samodzielnego skakania na spadochronie trzeba posiadać odpowiednie i potwierdzone umiejętności.

Czas trwania szkolenia

W zależności od tego, gdzie mieszkamy czy jaką ilością czasu dysponujemy możemy decydować się na inne rozwiązania w zakresie realizowania kursów spadochronowych. Decydować można się na kursy spadochronowe realizowane grupowo, które nie wymagają tak dużych środków finansowych inwestowanych w kurs. Innym rozwiązaniem jest postawienie na kursy indywidualne, gdzie można bardziej swobodnie ustalić program czy terminy realizowania kursu spadochronowego. Gdy wybierze się kurs spadochronowy, który związany jest z grupowym wyjazdem wówczas trzeba na taki wyjazd wygospodarować od kilku do kilkunastu dni. Natomiast, gdy szkoła spadochronowa realizuje skoki spadochronowe w pobliżu miejsca zamieszkania wówczas można na taki kurs realizować bez konieczności realizowania wyjazdu.

Nauka skakania ze spadochronem

Podczas realizowania nauki, którą oferuje kurs spadochronowy, uczestnicy uczą się zarówno teorii jak też praktyki. Oczywiście praktyka jest znacznie ważniejsza, gdyż pozwala zdobyć praktyczne umiejętności, które będą wykorzystywane podczas samodzielnego wykonywania skoków. W ramach praktyki realizowane są skoki:
– z samolotu z dwoma instruktorami
– z samolotu z jednym instruktorem
– samodzielne. Oczywiście na wstępnym etapie kursu spadochronowego realizowane są skoki z dwoma instruktorami, które pozwalają zapoznać się ze swobodnym spadaniem, nauczyć się kontroli wysokości czy obrotów. Na kolejnym etapie skoki odbywają się z jednym instruktorem i pozwalają zdobyć umiejętności, choćby wykonywana bardziej skomplikowanych obrotów jak salta. Na samym końcu kursant skacze samodzielne, gdzie uczy się między innymi lądowania na stojące.

Samodzielne skakanie

Gdy zrealizuje się kurs spadochronowy oraz uzyska się umiejętności potwierdzone egzaminem można następnie skakać samodzielnie. Z tego powodu warto jest decydować się na takie kursy, które pozwalają zdobyć przydatne umiejętności. Dobrym rozwiązaniem jest decydowanie się na kursy spadochronowe bardziej kompletne. Podczas takich kursów można szybciej przechodzić poszczególne poziomy, zdobywać umiejętności, aby móc skakać samemu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

Leave a comment