Skip to content Skip to footer

Kiedy zapisać dziecko na zajęcia pozalekcyjne?

Rośnie liczba zajęć pozalekcyjnych, na które można zapisać dziecko. Takie zajęcia stwarzają świetnie możliwości rozwoju indywidualnych pasji i zainteresowań. Jak jednak zadecydować o tym, kiedy zapisać na nie dziecko?

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków

Bogata oferta zajęć dodatkowych dla dzieci daje ogromne możliwości wyboru. Warto jednak pamiętać, że udział w dodatkowych kursach i grupach zainteresowania ma być dla dziecka przede wszystkim przyjemnością. Wsparcie w rozwoju pasji dziecka jest bardzo ważne, jednak nie powinno ono czuć się do niczego przymuszane. Przygodę z nauką języków obcych można więc na przykład rozpocząć w domu, aby dziecko prowadzone na takie zajęcia było już zainteresowane poszerzaniem swojej wiedzy i nie czuło skrępowania. Dziecko po kilku godzinach spędzonych w przedszkolu może też być zwyczajnie zmęczone i stęsknione za kontaktem z rodzicami.

Temperament dziecka

Bardziej wrażliwe i wstydliwe dzieci mogą czuć opór przed samodzielnym uczestnictwem w zajęciach. Opór ten powinno się przełamywać delikatnie i stopniowo, dlatego też w tym wypadku idealne okażą się być zajęcia dla dzieci, na które można uczęszczać z opiekunem. Nadzór sprawowany przez rodzica będzie coraz mniejszy z czasem, kiedy nawiąże ono nowe znajomości. Kontakt z rówieśnikami z całą pewnością wyjdzie dziecku na dobre, jednak należy pamiętać, że każdy potrzebuje czasem czasu dla siebie, a dzieci potrzebują się też czasem ponudzić.

Jakie zajęcia pozalekcyjne wybrać?

Dzieciom, które chodzą już do szkoły, często przyda się natomiast wsparcie w nauce. Uczestniczenie w zajęciach językowych w mniejszej grupie pozwoli dziecku łatwiej przyswoić nowy materiał. Bardzo dużą popularnością cieszą się również zajęcia ruchowe, ponieważ pozwalają one na zrównoważony i zdrowy rozwój dziecka. Czasem koleżanki i koledzy dziecka mogą uczęszczać już na jakieś zajęcia, które je też mogą zainteresować. Dzięki znajomym twarzom, dziecku będzie łatwiej przyzwyczaić się do zajęć pozalekcyjnych. Zapisując podopiecznego na zajęcia dla dzieci, zawsze należy liczyć się z tym, że może ono zmienić zdanie i chcieć zrezygnować. Należy pozwolić mu podjąć taką decyzję i powrócić do tematu zajęć dodatkowych w stosownym czasie.

Leave a comment