Skip to content Skip to footer

Koszalin – co warto zobaczyć?

Koszalin to położone nieopodal Bałtyku miasto, które cieszy się sporym zainteresowaniem turystów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty związane z tą miejscowością. Zamieścimy także kilka podpowiedzi dla osób odwiedzających Koszalin co warto zobaczyć oraz z jakich atrakcji skorzystać w tym malowniczym mieście

Koszalin – informacje ogólne

Koszalin to jedno z największych miast województwa zachodniopomorskiego. Jego powierzchnia wynosi niemal 100 km², natomiast liczba mieszkańców przekracza 100 tysięcy. Chociaż Koszalin wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z morzem, warto pamiętać, że nie posiada on bezpośredniego dostępu do Bałtyku (odległość z centrum miasta wynosi 11 km).

Koszalin to miasto o bogatej historii – jego początki sięgają XIII wieku. Niemal połowa powierzchni Koszalina to tereny zieleni (lasy, parki, rezerwaty przyrody). Prężnie rozwija się tu przemysł i handel, a także kultura, sztuka i sport. W Koszalinie nie brak tez ciekawych miejsc, wartych odwiedzenia podczas urlopu.

Koszalin – co warto zobaczyć?

Wybierając się w jakąkolwiek podróż, zwykle interesujemy się tym, co możemy zwiedzić lub poznać w danym regionie. Nie inaczej jest w tym wypadku. Koszalin co warto zobaczyć? – to jedno z głównych pytań turystów planujących wizytę w tym mieście. Lista zabytków i atrakcji jest dość długa, zatem wymienimy jedynie najciekawsze z nich.

Przede wszystkim godne uwagi są kościoły z XIII/XIV wieku. Warto znaleźć czas na wizytę w gotyckiej Katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz w Kaplicy Świętej Gertrudy. Interesujące są także mury obronne z roku 1320, Pałac Ślubów i historyczny budynek, w którym mieści się Bałtycki Teatr Dramatyczny.

Będąc w Koszalinie, nie można pominąć wizyty w zabytkowym Parku Książąt Pomorskich z XIX wieku. Wielu turystów interesuje się również licznymi kamienicami, domami i innymi budynkami sprzed setek lat, a także słynną stacją kolejki wąskotorowej. Do miejsc wartych odwiedzenia możemy zaliczyć również wieżę widokową (położoną na Górze Chełmskiej).

Koszalin – inne atrakcje

W Koszalinie na turystów czeka moc kolejnych atrakcji. Sporo osób chętnie zagląda do Zagrody Jamneńskiej lub do Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Turyści ceniący przyrodę będą zadowoleni, decydując się na wizytę w Papugarni lub Motylarni.

Z kolei miłośnicy sportu mogą odwiedzić Park Wodny oraz Park Linowy. Bez wątpienia warto spędzić czas nad jeziorem Jamno. Poza wypoczynkiem, ciekawą opcją będzie uprawianie sportu (m.in. kajakarstwa) oraz wycieczka tramwajem wodnym.