Skip to content Skip to footer

W czym może pomóc psycholog dziecięciu w Gliwicach?

Specjalistyczna pomoc doświadczonego psychologa dziecięcego w Gliwicach jest niestety bardzo często niedoceniana, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się, kiedy należy skorzystać z fachowej pomocy. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, kim jest tak naprawdę psycholog dziecięciu w Gliwicach i z jakimi problemami można do niego się udać.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego?

W pierwszej kolejności należy wyraźnie zaznaczyć, że ze specjalistycznej pomocy można skorzystać nie tylko w kryzysowych sytuacjach. Odwiedzając gabinet rodzice mogą otrzymać także fachową pomoc z tzw. „poradnictwa”. Wielu rodziców niestety nie ma zielonego pojęcia jakie zabawki i zabawy dobrać do wieku dziecka, czy też na jaką literaturę z zakresu psychologii rozwojowej postawić.

Pamiętać należy także o tym, że psycholog dziecięciu w Gliwicach nie jest od oceniania i wartościowania wybranych metod wychowawczych, czy też od sprawdzania kompetencji rodzicielskich. Głównym zadaniem psychologa jest znalezienie źródła problemu i podpowiedzenie, jak ten problem rozwiązać. W wielu sytuacjach zamiast stałej terapii wystarczy zwykła konsultacja.

O czym należy pamiętać?

Dobry psycholog dziecięciu w Gliwicach wbrew pozorom nie pracuje wyłączni z dziećmi. Przy wielu problemach niezbędna jest rozmowa z rodzicami i osobami z najbliższego otoczenia dziecka. Psycholog dokładnie oceni rozwój dziecka oraz funkcjonowanie całej rodziny. Ważną rolę odgrywa tutaj wywiad z rodzicami, a także rozpatrzenie wybranego problemu z perspektywy środowiska w którym dziecko funkcjonuje na co dzień.

Przy ocenie rozwoju dziecka zwraca się szczególną uwagę na kompetencje społeczne, emocje, więzi z rodzicami oraz na sprawność fizyczną. Tylko dzięki wnikliwej analizie zgłoszonych problemów będzie można dokładnie ocenić zachowanie dziecka i pomóc mu w rozwiązaniu ewentualnych problemów.

Z jakimi problemami można udać się do psychologa?

Z praktycznego punktu widzenia do psychologa dziecięcego warto udać się z wszystkimi problemami. Mowa tutaj między innymi o problemach związanych na przykład ze snem, adaptacją albo jedzeniem. Specjalistyczna pomoc jest niezbędna przy wszystkich niepokojących zachowaniach, a w szczególności przy opóźnieniach albo przy regresie rozwoju.

Specjalistyczna pomoc psychologa jest niezbędna także przy różnych zdarzeniach losowych. Nawet bardzo małe dzieci mogą mieć traumy, przez które mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy z nawiązaniem relacji z rówieśnikami. Im szybciej skorzysta się z fachowej pomocy tym lepiej.

Leave a comment