Skip to content Skip to footer

Na co zwracać uwagę podczas kupna używanej broni myśliwskiej śrutowej?

Podczas zakupu broni śrutowej najlepiej jest nabycie jej nowych, nieużywanych modeli, cechujących się dobrą jakością i posiadających długi okres gwarancji. Często jednak jest to niemożliwe, ze względu na brak odpowiednich środków finansowych. Odradza się zakup tańszych modeli, jako, że mogą się w nich bardzo szybko pojawiać drobne awarie, utrudniające z nich korzystanie takie jak np. problemy ze sprężynami czy wypadanie kołków z komór zamkowych.

Używana broń myśliwska śrutowa – zasadnicze pytania zadawane przed zakupem

Podczas pierwszego przeglądu broni kupowanej z drugiej ręki należy odpowiedzieć sobie na dwa zasadnicze pytania. Po pierwsze więc czy taka broń jest bezpieczna dla strzelającego, po drugie jaka jest jej użytkowa wartość. Broń myśliwska używana może być zakupiona za naprawdę nieduże pieniądze, jednak warto wiedzieć, na co zwracać uwagę trzymając ją w ręku pierwszy raz.

Ocena wartości użytkowej broni „z drugiej ręki”

Wartość użytkowa broni używanej opiera się przede wszystkim na sprawdzeniu jej właściwości batalistycznych. Tu istotne są takie sprawy jak parametry pokrycia, ciętość, zgęszczenie, skupienie podczas użycia kul. Test batalistyczny można wykonać tylko i wyłącznie na strzelnicy. Właściciele broni, którzy nie mają nic do ukrycia zazwyczaj umożliwiają nabywcy wykonywanie strzałów próbnych. Niekiedy jednak nie można sprawdzić sprzętu na strzelnicy. Wówczas pozostaje sprawdzenie technicznego stanu broni.

Używana broń myśliwska śrutowa – ocena stanu technicznego

Przegląd techniczny należy rozpocząć od obejrzenia broni w stanu złożonym. Wątpliwości może budzić jej idealne pokrycie. Może to bowiem świadczyć o tym, że broń była specjalnie przygotowywana do sprzedaży i właściciel chciał ukryć jakieś jej wady np. wżery czy zewnętrzne uszkodzenia. O wiele lepiej jest, gdy broń myśliwska używana posiada braki oksydy, co świadczy o jej częstym używaniu i uczciwości właściciela.

Warto zwrócić uwagę na krawędzie czółenka oraz kolby. Powinny być one dopasowane do części stalowych. Naddatek drewna nie przeszkadza w użytkowaniu, jednak jeżeli stalowe części zewnętrzne wystają ponad drewno to jest to dowód na nieumiejętną i wielokrotnie przeprowadzaną regenerację. Z kolei jeżeli na powierzchni osady broni widać drobne zadrapania lub wgniecenia to oznacza, że była ona używana intensywnie, ale nie wpływa to na jej walory użytkowe, co najwyżej wygląda nieco mniej estetycznie.

Leave a comment