Skip to content Skip to footer

Opieka nad osobami dotkniętych chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty samodzielności i niezależności osób starszych. Choć ta jednostka chorobowa może pojawić się także u osób znacznie młodszych, to cały czas jest ona charakterystyczna dla osób głównie w wieku podeszłym.

Opieka nad osobami dotkniętymi Alzheimerem

Postępująca choroba sieje spustoszenie nie tylko we wnętrzu ludzkiego organizmu, ale także uwydatnia się na zewnątrz, stanowiąc często ogromny problem dla rodziny i najbliższych chorego. Osoba z Alzheimerem traci zdolność do podejmowania samodzielnych decyzji, przez co staje się – w jednym z kolejnych stadiów choroby – całkowicie zależna od pomocy drugiego człowieka. Często rodzina nie jest w stanie opiekować się chorym przez cały dzień i noc, przez co jest zmuszona skorzystać z pomocy osób trzecich, np. decydując się na dom opieki dla chorych na alzheimera, gdzie schorowany otrzyma kompleksową pomoc. Dom opieki alzheimer jest często najodpowiedniejszym wyjściem.

Chory potrzebuje nieprzerwanej opieki

Ludzie dotknięci Alzheimerem tracą z czasem zdolności społeczne i umysłowe. Pojawiają się trudności z koncentracją. Niedołężni odczuwają otępienie, które w pewnym momencie całkowicie wyłącza ich z prawidłowego funkcjonowania w życiu rodzinnym. Choć choroba może postępować w różny sposób, to efekt końcowy jest niemal zawsze taki sam. Chory na Alzheimera w końcu zrywa kontakty z najbliższymi, często uważając ich za osoby obce i wrogów. Rodzina często przeżywa szok i niedowierzanie z sytuacji, która wniknęła. W pewnym momencie dom opieki alzheimer wydaje się opcją nieuniknioną.

Utrata rodzinnych więzi

Chory, który jeszcze kilka miesięcy wcześniej był w stanie świętować i spędzać czas z najbliższymi, w pewnym momencie traci kontrolę nad swoimi zdolnościami rozróżniania osób obcych od rodziny, co jest procesem całkowicie nieodwracalnym. Chory, który będzie przebywał cały czas w domu rodzinnym będzie cierpiał i czuł się nieswojo. Niestety jedynym wyjściem, które może ograniczyć cierpienie zarówno rodziny, jak i dotkniętego Alzheimerem, wydaje się skorzystanie z usług domu opieki dla chorych na alzheimera. Przykładem takiej placówki może być dom opieki dla chorych na alzheimera warszawa, który świadczy swoje usługi osobom dotkniętym tą chorobą.

Szeroka dostępność specjalistów

Dom opieki dla chorych na alzheimera jest coraz popularniejszą usługą dostępną na terenie naszego kraju. Chorych wciąż przybywa, a styl i tryb życia uniemożliwiają rodzinie odpowiednie zapewnienie pomocy osobie potrzebującej. Domy opieki alzheimer znajdują się na terenie wielu Polskich miast, przykładem może być stołeczny dom opieki dla chorych na alzheimera Warszawa, gdzie chorzy otrzymują kompleksową opiekę.

Leave a comment