Skip to content Skip to footer

Optyka myśliwska – na co zwrócić uwagę?

Optyka myśliwska stanowi ważną część niezbędnego wyposażenia każdego myśliwego. Zdecydowanie wpływa na efektywność podczas każdego polowania, nie może więc być pominięta podczas kompletowania ekwipunku na polowanie.

Jakiego sprzętu optycznego używa myśliwy?

Są to różnorodne akcesoria, które przede wszystkim zwiększają pole widzenia i umożliwiają obserwację terenu, ułatwiają widzenie i polowanie w nocy, a także wpływają na efektywność podczas oddawania strzału. Nie może więc zabraknąć tutaj różnego rodzaju lunet i lornetek, a także celowników kolimatorowych, przyrządów celowniczych przeziernikowych, szczerbinek, muszek, siatek celowniczych czy dalmierzy oraz optyki myśliwskiej używanej tylko podczas polowań nocnych jak noktowizory. Wysokiej jakości optyka mysliwska to gwarancja satysfakcji z udanego polowania. Każdy zakup powinien jednak być poprzedzony odpowiednim rozeznaniem, a szczególnie w przypadku tych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z myślistwem. Niewątpliwą pomocą są zawsze rady doświadczonych myśliwych, a także rzetelna konsultacja w miejscu, gdzie dokonuje się zakupu.

Sprzęt odpowiedni do pory dnia

Optyka myśliwska nie powinna być przypadkowa. Należy kierować się przede wszystkim parametrami, a także jakością wybieranego sprzętu – to właśnie przekłada się na efektywność polowania. Lunety czy lornetki różnią się zdecydowanie parametrami. Jedne z nich lepiej sprawdzą się podczas polowań nocnych, a inne za dnia. Te o mniejszym powiększeniu i mniejszej średnicy raczej nie sprawdzą się, gdy będziemy obserwować teren po zmierzchu czy nad ranem. Lunety nocne są również znacznie większe i cięższe, ale to w tym przypadku nie odgrywa dużej roli, ponieważ nocne polowania odbywają się z reguły z tzw. zasiadki. Równie ważna jest jakość danego sprzętu, ale to także przekłada się na jego cenę.

Optyka mysliwska używana, czy może nowa?

Optykę myśliwską możemy zarówno zakupić nową jak i używaną. Nie jest to tani sprzęt, więc opcja sprzętu przechodzonego wydaje się być atrakcyjna przede wszystkim pod względem cenowym. Na taki wybór głównie decydują się osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tym specyficznym hobby. Doświadczeni myśliwi traktują zakup tego rodzaju sprzętu jako ważną inwestycję.

Leave a comment