Skip to content Skip to footer

Panele ścienne cegła – modne ściany w mig

Marzysz o modnej cegle na ścianach? Nie musisz wcale skuwać tynku lub wmurowywać standardowych cegieł – alternatywnym wyborem są panele ścienne o wzorze cegły. To szybki i wygodny sposób na efektownie wyglądające ściany!

Najczęściej kasetony kojarzymy z wykończeniem sufitu, ale w sklepach znajdziemy także kasetony ścienne – nazywane także panelami ściennymi 3D. Są dostępne w wielu interesujących wzorach do wyboru, ale najbardziej popularne z nich to panele ścienne cegła, czyli o wzorze imitującym naturalną cegłę.
Z czego najczęściej zbudowany jest panel ścienny cegła? Gdzie warto umieścić takie panele? Jak przebiega ich montaż?

Panele ścienne cegła – gips i PCV

Najczęściej kasetony ścienne wykonuje się z dwóch typów materiałów – gipsu albo kompozytów na bazie gipsu, a także z tworzyw sztucznych – PCV, styropianu albo poliuretanu. To materiały zapewniające kasetonom odpowiednią odporność na czynniki zewnętrzne, estetyczny wygląd oraz łatwy montaż.

Panele ścienne cegła z tworzyw są przy tym nieco tańsze od tych gipsowych, są cieńsze oraz lżejsze, dlatego są też prostsze w montażu. Dostępne w kolorze białym, a także w innych wybarwieniach, na przykład panel ścienny cegła w kolorze ceglastym, beżowym, szarym.

Z kolei panele wykonane z gipsu są już cięższe – jeden waży około 5 kilogramów, a także są grubsze i droższe, ale dają bardziej realistyczny efekt i mogą być malowane na różne kolory. Najbardziej popularny to biel, która świetnie komponuje się z modnymi obecnie stylami skandynawskim i loft.

Gdzie zamontować kasetony ścienne cegła?

Zasadniczo nie ma żadnych ograniczeń w doborze odpowiedniego miejsca montażu takich kasetonów ściennych, dlatego dzięki nim mamy różne możliwości w komponowaniu ciekawych wnętrz.

Najczęściej panele ścienne cegła umieszczane są tylko na jednej ścianie, na przykład na ścianie za telewizorem w salonie czy za wezgłowiem łóżka w sypialni. Często montowane są również na korytarzach, w przedpokojach.

Te wykonane z PCV mogą być też kładzione w kuchni oraz w łazience, ponieważ są odporne na wilgoć.

Jak prawidłowo zamontować panele ścienne?

Montaż paneli ściennych cegieł zależny jest od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Panele ścienne cegła z PCV klei się odpowiednimi klejami do tego typu materiału, z kolei te gipsowe klejami do gipsu – jako że są one cięższe, kleje te muszą zapewniać mocne i pewne trzymanie.

Większość kasetonów ściennych ma konstrukcję pozwalającą na łatwe układanie bez konieczności wykańczania łączeń. Gdy jednak jest to konieczne, stosuje się specjalną masę do wygładzania.