Wilcza kora zwana inaczej vilcacorą, czepotą puszystą lub kocim pazurem jest rośliną często występującą w Ameryce Południowej, Azji oraz Afryce. Charakteryzuje się żółto-białymi kwiatami i długimi pnączami, a jej prozdrowotne właściwości ma głównie kora, która stosowana jest szeroko w medycynie ajurwedyjskiej. Zmieloną korę przygotowuje się jak herbatę, z tą różnicą, że łyżeczkę wilczej kory wsypuje się do zimnej wody, a następnie gotuje. Po przeprowadzonych badaniach vilcacora dawkowanie ma ściśle określone, a dawki są dostępne na opakowaniach suplementów. Teraz wilcza kora występuje nie tylko w formie suszu, który jest najzdrowszy, ale również pod postacią kapsułek i tabletek, a jej prozdrowotne właściwości są pozyskiwane nie tylko z kory, ale również z korzeni, a nawet liści.
Vilcacora działanie substancji aktywnych
Koci pazur stał się popularny po przeprowadzeniu na nim szeregu badań przez naukowców. Okazuje się bowiem, że substancje aktywne zawarte w roślinie mają pozytywne działanie na cały organizm. Vilcacora działanie ma nawet na nowotwory, które są niestety coraz na każdym kroku spotykane w naszych czasach. Viilcacora swoje działanie zawdzięcza alkaloidom w niej występujących, które hamują rozwój i rozprzestrzenianie się patogentów, obcych cząstek i drobnoustrojów w organizmie co sprawia, że organizm cechuje się wyższą odpornością. Dodatkowo różnego rodzaju alkaloidy w niej zawarte mają działanie całościowe: wpływają na regenerację komórek wątroby, działają przeciwzapalnie, osłabiają komórki nowotworowe, zmniejszają ilość cholesterolu we krwi oraz usprawniają działanie układu krwionośnego. Na dzisiaj tyle zbadano różnorakich działań alkaloidów, co oznacza, że wilcza kora może być suplementowa na wszystko, ponieważ wpływa na organizm kompleksowo.
Vilcacora dawkowanie i przeciwności w jej stosowaniu
Vilcacora dawkowanie ma zawsze wyszczególnione na opakowaniu. Szacuje się, aby nie przekraczać 1 filiżanki przygotowanego naparu z suszu, a w przypadku kapsułek ta ilość waha się pomiędzy 500 mg, a 1g. Czasami jest możliwość przyjmowania większej ilości wilczej kory, jednak są to przypadki uzasadnione przez lekarza, szczególnie większą jej ilość przyjmuje się w przypadku problemów z układem pokarmowym. Przed decyzją o suplementacji vilcacory należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ jest to suplement, jednak mocno wpływa na organizm. Nie poleca się go kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, a także chorującym na niedociśnienie, hemofilię czy cukrzycę.