Skip to content Skip to footer

Skakanie jest piękne

Spadochroniarstwo jako sport ma niezbyt długą historię. Jego początki sięgają końca XIX wieku, ale właściwy rozwój rozpoczął się dopiero po I wojnie światowej. Dziś spadochroniarstwo składa się z wielu konkurencji i gromadzi coraz więcej miłośników tej pięknej dyscypliny.

Nie tylko skoki z samolotu

Spadochroniarstwo dziś to wiele różnorodnych dyscyplin, które łączy jedno – urządzenie, które pozwala na zmniejszenie prędkości spadania w atmosferze i bezpieczne wylądowanie na ziemi. Na kursie spadochronowym kursanci poznają zwykle teoretycznie różne rodzaje spadochronów i dyscyplin.Początkowo skoczkowie rywalizowali na celność lądowania, potem doszły różnego rodzaju akrobacje w powietrzu, skoki grupowe z tworzeniem figur i wiele innych. Rozwój spadochroniarstwa, a przede wszystkim technologii, dał też nowe dziedziny tego sportu, jak np. skysurfing, latanie w wingsuicie (specjalnym stroju), canopy piloting czy skakanie z klifów lub wysokich budynków.

Jak zacząć skakanie

Skakanie można rozpocząć od skoku w tandemie. Nie trzeba do tego specjalnych szkoleń i umiejętności, ponieważ skok odbywa się z instruktorem. Jeśli wrażenia są dobre, to wtedy warto zapisać się na kurs spadochronowy. Wcześniej jednak należy zrobić dokładne badania lekarskie, żeby zostać dopuszczonym do uprawiania spadochroniarstwa. Kurs spadochronowy daje podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną do skakania. Kursant odbywa też swoje pierwsze samodzielne skoki. Dopiero wtedy czuje, jak naprawdę jest w powietrzu. Po podstawowym kursie spadochronowym można odbywać kolejne szkolenia i skoki, aby osiągać kolejne stopnie wtajemniczenia.

Dlaczego warto skakać

Skoki spadochronowe są wyjątkową dziedziną sportu. Dają poczucie niezwykłej przygody i pozwalają zrealizować odwieczne marzenie człowieka o swobodnym locie w powietrzu. Przez chwilę, ale jednak.Jak opowiadają skoczkowie spadochronowi, już na kursie spadochronowym, po pierwszych skokach wie się, że to jest to. Wielu z nich najbardziej lubi część skoku, w której leci lotem swobodnym. Mówią, że czują się wtedy jak ptaki. Są po prostu szczęśliwi.W skokach spadochronowych adrenalina nie zmniejsza się wraz z doświadczeniem. Ale im więcej skoków, tym większa radość. To chyba przyciąga ludzi do tego pięknego sportu.

Leave a comment