Skip to content Skip to footer

Weekend w Sandomierzu

Polski Rzym. To określenie stosowane jest do Sandomierza ze względów geograficznych. Tak jak Włoska stolica piętrzy się na siedmiu wzgórzach. Tak jak prawdziwy Rzym jest to miasto z bogatą historią i wspaniałymi zabytkami. Warto, zatem spędzić w nim weekend lub nawet więcej niż kilka dni.

Dla kogo?

Sandomierz to małe miasto, lepiej zdecydować się na turystykę pieszą lub rowerową. Zatem najlepiej na wyjazd sprawdzą się miesiące wiosenne, letnie i jesienne. Biorąc pod uwagę piękne zadrzewienia, jesień może okazać się najpiękniejszą porą roku na zwiedzanie. Sandomierz jest dobrze skomunikowany. Z Warszawy jedzie się do niego około 3 godzin. To pozwala na swobodny weekendowy wypad. To miasto bardzo urokliwe i spokojne, także osoby zapracowane odnajdą tam swoją oazę. Jest też wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi, lub amatorów aktywnego wypoczynku. Baza noclegowa nadal się rozwija, zatem o pokój w Sandomierzu nie jest trudno i każdy znajdzie coś dla siebie.

Atrakcje

Sandomierz zasłynął w Polsce po emisji serialu Ojciec Mateusz. Mimo iż minęło ponad 10 lat od pierwszych odcinków, jego sława nie gaśnie. Jest to spowodowane wyjątkową atmosferą miasta, oraz tym, że jest ono bardzo bogate w zabytki sakralne i historyczne. Już sam rynek tworzy kompleks architektoniczno-krajobrazowy. Pokoje w Sandomierzu w okolicach rynku wynajmowane są praktycznie od ręki. Co warto zobaczyć w tym mieście? Symbolem jest gotycka Brama Opatowska, z której rozciąga się panorama całego miasta wraz z przecinającą dzielnice Wisłą. Piękny jest również zamek Kazimierzowski. Jeśli pokoje w Sandomierzu są zbyt nudne to właśnie w zamku można skorzystać z nietypowego noclegu.

Niesamowicie wygląda także gotycka Bazylika Katedralna pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w której zachowała się bogata polichromia. Perełką jest także świetnie zorganizowana podziemna trasa turystyczna. Szereg korytarzy łączący dawne piwnice i składy sklepowe ciągnie się od rynku na głębokości od 4 do aż 12 metrów w głąb ziemi, aż do pięknego ratusza. Ratusz w stylu renesansowym jest zaś doskonale zachowany i stanowi wizytówkę miasta.

Gdzie szukać noclegu?

Pokoje w Sandomierzu można wynająć w hotelach lub hostelach. Ich baza nieustannie rośnie. Warto kierować się odległością od głównych atrakcji oraz Starego Rynku. Jeśli cena jest głównym kryterium wyboru także na drugim brzegu Wisły w dzielnicy przemysłowej odnajdzie się pokoje do wynajęcia. Komunikacja miejska działa sprawnie i nie powinno stanowić to wielkiego utrudnienia.

Leave a comment