Skip to content Skip to footer

Smartwatch z Androidem, czy dobry wybór?

Czasy, gdy zielony robocik był wykorzystywany tylko do napędzania telefonów komórkowych, już dawno odeszły do lamusa. Dzisiaj Androida znajdziemy na pokładzie telewizorów, komputerów, tabletów, w samochodach i wielu innych urządzeniach. A smartwatche z Androidem lub Android Wear stanowią większość smart-zegarkowego rynku.

Android czy Android Wear

No właśnie, na początku należy to sobie uzmysłowić. Oba systemy, pomimo podobnej nazwy to jednak nie to samo. Do niedawna wszyscy producenci bazowali na pełnej wersji Androida, jedynie delikatnie zmodernizowanej pod potrzeby zegarków. Dzisiaj wydają się od tego trendu odwracać i właściwie tylko Sony nadal obstaje przy tym rozwiązaniu.

Android Wear zaś to specjalnie przygotowana przez Google okrojona wersja systemu Android, zoptymalizowana właśnie pod współpracę ze smartwatchami. Dla zwykłego użytkownika zmiany będą kosmetyczne, ale widać lepsze dopracowanie interfejsu pod kątem małego ekranu.

Urządzenia z tym systemem świetnie współpracują z pełnym Androidem na telefonie, co nie zawsze było takie oczywiste w przypadku parowaniu dwóch urządzeń z takim samym systemem.

Producent

Cóż, ciężko jest mówić o smartwatchu z Androidem. Po prostu jednolity, standardowy produkt pracujący pod kontrolą tego systemu nie istnieje. Jest wykorzystywany przez tak wielu producentów, modyfikujących go na przeróżne sposoby i zmuszających go do pracy z tak różnymi konfiguracjami sprzętowymi, że aż trudno znaleźć punkt wspólny.

Pod kontrolą tego systemu znajdziemy zarówno budżetowe modele wykonywane przez Xiaomi, z podstawowymi zastosowaniami, jak i całkiem prestiżowe, wyszukane modele od Samsunga.

Wybór producenta, obok modelu oczywiście będzie miał wpływ na to, jakie materiały zagoszczą na naszej ręce – czy będzie to nierysujące się szkło szafirowe, czy tanie szkiełko „rysujące się od samego patrzenia”, aluminium, stal nierdzewna, czy może tani plastik.

Dodatkowe funkcje

Tu również mamy całą gamę funkcji – podstawowe smartwatche zasadniczo służą tylko do pokazywania godziny i powiadomień, plus kilka opcjonalnych aplikacji, typu kalkulator.

Droższe modele zawierają szereg unikatowych funkcji, jak pulsometr, miernik poziomu tlenu, ciśnieniomierz, czy analizator jakości naszego snu.

Wybór więc jest ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie.

Markowe smartwatche znaleźć można w sklepie Watchbook.pl

Leave a comment